İçeriğe atla
Türkçe
 • English
 • Türkçe
Sepet

Tek Çizgi Sanat Kutusu

Hoşgeldin!

Yalnızca tek bir çizgi ile çok fazla detay anlatmaya hazır mısın? Bu sanat kutumuzda dünya çapında sanat eğitimlerinde sıkça kullanılan ve pek çok sanatçının benimsediği tek çizgi, yani "oneline" ile üretiyoruz.

Sözü daha fazla uzatmadan sana sanat kutun ve malzemelerinle bol keyif diliyoruz :)

SANAT MALZEMELERİN


Clairefontaine A5 125 gr. 40 Yaprak Eskiz Defteri
Tek çizgi eserlerini oluşturabilmen için harika bir zemin. Kalın ve dokulu yapısı ile tek çizgi resimlerine olgun bir estetik katacak ve çalışmanı kolaylaştıracaktır.

Alex Schoeller A5 50 gr. 30 Yaprak Aydınger Defteri
Aydınger kağıdının transparan doğası sayesinde kutundan çıkan yüz hatları çizimlerini aydınger kağıdının altına koyarak pratik yapabilirsin.

Molotow Blackliner 1 mm. Çizim Kalemi
Detay ya da sabit kalınlıkta çizgi çalışmaların için uygun bir teknik çizim kalemidir. Pigment oranının yüksekliği sayesinde canlı ve solmayan bir eser yaratabilirsin.

Zig Art & Graphic Twin Marker Çift Uçlu Çizim Kalemi
Fırça ve yuvarlak uçlu olmak üzere iki kullanıma sahip markör sayesinde kalınlık dinamizmi olan çizimler yaratabilir, dilediğin zaman kalemin arkasını çevirip detay için ince ucunu kullanabilirsin.

Edding 147S 0.3 mm Asetat Kalemi
Aydınger kağıdında alıştırma yaparken kulanabileceğin kalemdir. Gözeneksiz yüzeyler için uygun olan bu kalem çabuk kurur ve böylece çalışman dağılma ve bozulma yapmaz.

Yüz Hatları Referans Kağıtları
Senin için hazırladığımız farklı açılardan yüz çizimlerini aydınger kağıdının altına koyarak ya da yanında bulundurarak ilk tek çizgi çalışmaların için kaynak görsel olarak değerlendirebilirsin.

EL ISITMA ÇALIŞMASI1. İlk tek çizgi portre çizimimize başlayabilmek için öncelikle çizeceğimiz portrenin duruşuna karar vermemiz gerekiyor. Bunun için referans portre çizimlerinden dilediğin açıyı seçebilirsin.


2. Seçtiğin referans çizimini Alex Schoeller aydınger defterinin bir sayfasının altına yerleştir.


3. Edding 147S asetat kalemini kağıdın üzerinde başlamak istediğin noktanın üzerine koy ve kalemini kağıttan hiç ayırmadan, tek bir hamlede aydınger kağıdının altında gördüğün referansı istediğin seviyede detay ile çizmeye çalış. 


4. Bu aşamada alt referans çiziminde gördüğümüz her çizgiyi çizmemiz gerekmiyor. Aksine daha az ve ulaşmak istediğimiz ifade için yalnızca gereken detaylar ile minimal bir çizim yapmamız, çok daha keyifli sonuçlar çıkartabiliyor.


5. Tek çizgiyle portre yapmaya elin alışana kadar referans ve aydınger kağıtlarınla devam etmeni ve yapabildiğin kadar deneme yapmanı tavsiye ediyoruz.


6. Kendini hazır hissettiğinde Clairefontaine 125 gr. defterine geçiş yapıp, referans kağıdı kullanmadan, sanat kutundan çıkan Molotow Blackliner ya da Zig Kuretake fırça uçlu kalemin ile tek çizgi portrelerini çizmeye başlayabilirsin.


7. Çizeceğin portrenin sabit bir çizgi kalınlığına sahip olmasını istiyorsan Molotow Blackliner, dinamik ve kalınlığı değişen bir çizgi oluşturmak istiyorsan Zig Kuretake Art & Graphic Twin kaleminin fırça ucuyla çizim yapabilirsin.


8. Portrelerini bizim kadar çok merak eden olmayacağına emin olabilirsin :) Bu sebeple, bizi merakta bırakmamak için çalışmalarını #icimdesanatvar hashtagi ve bizi etiketleyerek paylaşmayı lütfen unutma.


İLHAM VEREN VİDEOLARDane Khy'ın ellerinden dijital ortamda tasarlanmış birkaç tek çizgi çalışmasının oluşturulmasını izlemek için çok doyurucu bir kaynak video.


Katie Acheson Wolford detaylı ve uzun çizgilerle çalışan bir tek çizgi sanatçısı. Bu videoda Katie'nin eserlerini nasıl ürettiğini görebilirsin.Salventius tek çizgi denince dünya çapında en çok akla gelen sanatçıların başında geliyor. Kendi YouTube kanalında paylaştığı 2018 tek çizgi çalışmaları videosunu izlemeye doyamıyoruz.Salventius'un yine tek çizgi çalışmalarından oluşan ilham dolu bir video.


YARATICI BİR SÖYLEŞİ: PINAR BİRİM

Pınar Birim sanata nasıl bulaştı, biraz anlatır mısın?
Lise yıllarında kurduğumuz müzik grubunun afişlerini tasarlayarak tasarımcı olmaya karar verdim. Mimar Sinan'ın kütüphanesini görüp manzarayla büyülendim ve bu üniversitede okumak istiyorum diyip yetenek sınavıyla Grafik Tasarım bölümünü kazandım. Okul yıllarımda çalışmaya başladım. Her zaman sokak sanatına ilgi duydum. Sanat tarihinden çok kaykay grafikleri ve duvar resimleriyle ilgilendim okul yıllarımda başladım arkadaşımın kurduğu denge tahtalarını boyayarak. O yıllardan beri de hayatımın bir parçası oldu. Aslında benim bir parçam oldu.

Kullandığın teknik ve malzemelerden biraz bahsetmek ister misin?
Belirli bir teknik yok. Çok değişken oluyor yaptığım resimler. Her tür malzeme bana tuval olabiliyor. Sokakta köşede atılmış bir hafriyat parçasını bir sanat eserine evirmek hoşuma gidiyor. Bulduğum bir çekmeceyi de tuval gibi kullanabiliyorum. Bir kumaş parçası da benim için eser olabiliyor. Arayış ve gelişim benim için sanatın bir parçası. Kendimi nasıl her an değişip gelişiyor ve evriliyorsak işlerim de aynı şekilde benimle ruh halim ve kişiliğimle zenginleşiyor, değişiyor.

Mart'20 Sanat Kutusu'ndan harika çalışmalarından biri çıktı. Bize bu eserinin öyküsünü anlatır mısın?
Bu eser benim en son sergimde afişe de taşıdığım kağıt üzerine yaptığım en sevdiğim resimlerimden. Figür aslında bir kadın, benim self portrem de diyebilirim. 
Her baktığımda başka bir kadın görüyorum. Hepimizin içindeki deliyi çıkaran bir kadın..
Söyleşinin devamını okumak için tıkla...


KUTU BLOG'DA NELER YAZDIK?


OTOPORTRELERİ İLE VAN GOGH'UN İZİNDE30 Mart 1853’te Hollanda’da doğan Van Gogh çocukken çizim yapmasına ve gençliğinde bir sanat satıcısının yanında çalışmasına rağmen 28 yaşına kadar sistemli bir şekilde resim yapmaz. Akıl hocası olarak gördüğü Anton Mauve’yle birlikte bir tür “köylü resimleri” üreterek sanatsal kariyerine başlar. Şaşırtıcı olsa da Van Gogh’un bu sanatsal kariyeri sadece on yıl sürer. Yine de bu süre içerisinde en az 39 otoportreyi tamamlar. 

Bu portreler Van Gogh’un görünüşüne bir göz atmanın yanı sıra, sanatçının resim yapmaya başlamasından, akıl hastalığı ile savaşına kadar hayatının gidişatının izlerini sürmemizde yol gösterir. Her birinin bize Van Gogh’un hikayesinden bir bölüm gösterdiği ve sanat tarihinin önemli anlatı parçalarını sunduğu beş otoportreye birlikte bakalım. (devamını oku)

FIRÇA KULLANMADAN RESİM YAPMANIN YARATICI YOLLARI

Birçok öncü sanatçı, tarih boyunca, tuvali fırçayla boyamak gibi geleneksel yöntemleri reddedip resim yapmanın yenilikçi yöntemlerini arar. Bu arayışa ilk girenlerden biri David Alfaro Siqueiros adındaki Meksikalı mural sanatçısıdır. Boyama tekniklerinin sınırlarını zorlamak için NewYork’ta Deneysel Atölye’yi kurar. Sanat tarihindeki önemli isimlerden bazıları farklı teknikleri deneyimlemek için bu atölyede bir araya gelir. 

Soyut dışavurumculuktan, sınırları zorlayan modern yaratıcı yöntemlere, hangi yöntem ve akımda olursa olsun ortaya bir sanat eseri koymanın en önemli şartlarından biri deney yapmaktadır diyebiliriz. Geleneksel yöntemleri bir kenara bırakıp parmak boya ile ellerini kirletmek veya yeni yaratıcı araçlar keşfetmek isteyenler için birkaç yönteme birlikte bakalım. (devamını oku)

REALİZMDEN HİPERREALİZME


Hiperrealizmin evrimi, bütün sanat akımlarında olduğu gibi, kendisinden önceki akımlarla ilişkilidir. Kendine özgü bir tarzı olmakla birlikte, kökleri, birçok sanatsal özelliği paylaştığı realizm ve foto-realizme dayanır.

Hiperrealizm 70’lerin başında başlayan, nispeten yeni bir sanat hareketidir. Foto-gerçekçilerin çalışmalarına dayanan bu sanat hareketi, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte 2000’lerin başında hızla gelişir. Hiperrealizmin yükselişi aslında fotoğrafçılığın gelişimiyle bağlantılıdır. 1800’lerin sonlarında bazı realistler bu yeni icat tarafından tehdit edildiğini hissetse de 1960’lı ve 1970’li Amerikalı foto-realistler resimlerdeki ve çizimlerdeki detayları yakalayarak fotografik görüntüleri ölümsüzleştirmeye çalışır. 2000’lerin başındaki hiperrealistler ise yüksek çözünürlükteki fotoğrafları, sahte gerçeklere şaşırmaya devam eden sanatseverlere karşı, bir atlama noktası olarak kullanır. (devamını oku)

RESSAMLARIN PORTRELERİBazı sanatçılar tarih boyunca diğer sanatçıların da portrelerini resmederler. Bu hem sanat tarihine bir renk katarken hem de sanatın birbiriyle olan ilişkisini daha da ilgi çekici hale getirir. Gelin bu tablolardan bazılarına birlikte göz atalım. (devamını oku)


ATÖLYEDE BU AY


Her ay en merakla beklenen Epoksi Reçine atölyemize Mart'ta da devam ediyoruz. Epoksi reçine kullanımı hakkında birinci adımdan başlayarak, epoksi nasıl hazırlanır, nasıl renklendirilir ve uygulanır üzerine tasarlanan atölye sonunda her katılımcı 25 cm. bir epoksi tablo tasarlamış oluyor. Katılmak için buraya tıklayabilirsin.Çok uzun zamandır hayranı olduğumuz ve eserlerini merakla takip ettiğimiz Ayla Acet'i atölyemizde ağırlamaktan inanılmaz büyük bir gurur duyuyoruz! Ecoline tekniği ile suluboya ilüstrasyonlar yapan Ayla Acet'in "Mavi Dünya" eseri üzerine çalışacak ve kendi yorumlarımızla kendi mavi dünyalarımızı oluşturacağız. Katılmak için buraya tıklayabilirsin.


Bu ay üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz Dream Catcher (rüya kapanı) atölyesi Işıl Üldaş (@ruyakapanidesin) ile yine atölyemizi renklendiriyor. Herkesin sıfırdan kendi rüya kapanını yaptığı atölye, renkli tüyler, büyülü renk uyumu ve ortaya çıkan tasarımlar ile çok mutlu ve huzurlu geçiyor. Katılmak için buraya tıklayabilirsin.

 • GittiGidiyor - Anneler & Babalar Günü

  2018 yılında şirket çalışanlarına Anneler Günü ve Babalar Gününde çocukları ile birlikte üretebilecekleri sanat kutuları hazırladık.

 • Bayer - Yılbaşı Tebriği

  2021 Yılbaşı tebriği dahilinde online olarak hazırlanmış temel modern kaligrafi eğitimi içeren atölye sayfası hazırladık.

 • Warner Bros - Saka Kuşu Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Saka Kuşu filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • EnerjiSa - Young Enerji Online Atölyeler

  Young Energy ekibi için özel hazırlanmış sanat kutuları ile online atölye gerçekleştirdik.

 • Warner Bros - Küçük Kadınlar Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Küçük Kadınlar filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • Kumsal Bebek - Doğumgünü Özel Kutusu

  Kumsal'ın doğumgünü için ailesi tarafından tüm davetlilerine Kumsal'ın temasına özel içerikli üretilen sanat kutuları hediye edildi.

 • Koç Üniversitesi

  İstanbul | 02.2018

  Kamp'18 Standı & Atölye

 • ArtAnkara

  Ankara | 03.2019

  Sanat Fuarı Standı

 • Pecha Kucha

  Eskişehir | 05.03.2017

  Kermes & Atölye

 • Socar

  İstanbul | 24.09.2017

  Kermes Standı

 • Koton

  İstanbul

  Şirket İçi Kermes