Quilling Kutusu

Hoşgeldin!

Bugüne kadar tasarladığımız en rengarenk, en zarif ve en temiz sanat kutumuza hoşgeldin! Quilling dünyasının seni de bize yaptığı gibi büyülemesini umuyoruz ve doğrusunu istersen yapacağın çalışmaları çok büyük bir heyecan ile bekliyoruz. Çalışmalarını #icimdesanatvar hashtag'i ile paylaşmayı lütfen unutma, biz de çalışmanı Kutuda Sanat Var'da paylaşmaktan gurur duyacağız.

Sözü daha fazla uzatmadan seni sanat kutunla başbaşa bırakıyoruz :)

Not: Sanat bülteninin en altında Kasım ayı Kutu Atölye takvimi yer alıyor. Beraber sanata bulaşalım ve birlikte öğrenip yeni teknikler uygulayalım istiyorsan seni de atölyemize bekliyoruz.


SANAT MALZEMELERİNQuilling Şeritleri
250 adet 5 mm. kalınlığında 29 cm uzunluğunda rengarenk şeritten oluşan quilling kağıtların ile dilediğin desenleri ve renk cümbüşünü yaratabilirsin. İster kalemin, ister tarağın ile şeritlerine şekil verebilir, istersen kıvırma aparatın ile şeridini dalgalı olarak kullanabilirsin.


Quilling Kalemi
Quilling tekniğinin en temel malzemesi olan quilling kaleminin ucuna şeritlerinden birini takarak kağıdını sarmaya ve desenini oluşturmaya başlayabilirsin. Quilling kaleminin kullanımına dair detaylı anlatımı el ısıtma çalışmanda göreceksin.


Quilling Tarağı 
Quilling tarağı, tek bir merkez yerine farklı merkezler ile şeridini kıvırmak istediğinde yöneleceğin aparattır. Tarağın eşit aralıklı çubukları sayesinde şeridini etrafından sararak farklı tasarımlar elde edebilir ve çalışmana çeşitlilik kazandırabilirsin.


Kıvırma Aparatı
Quilling şeridini düz bir şerit yerine dalgalı bir şerit haline getirmek istiyorsan, iki farklı dalgalandırma seçeneğine sahip kıvırma aparatını kullanabilirsin. 

Cımbız
Hazırladığın hassas quilling desenlerini hareket ettirebilmek ve tasarımının içine yerleştirebilmek için sanat kutundan çıkan cımbızı kullanmanı tavsiye ederiz. Böylece hassas quilling şeritlerine zarar vermeden hareket ettirebilir ve düzenlemeyi gerçekleştirebilirsin.Zemin Kartonu
Tasarladığın quilling desenlerini bir arada tutmanı sağlayan zemin kağıdına Pritt yardımı ile yapıştırabilir ve arka plan olarak kullanabilirsin. Bu işlem için sanat kutundan çıkan beyaz karton harici dilediğin kalınlıkta ve renkte zemin kartonu kullanılabilir.Pritt Yapıştırıcı
Quilling desenlerini birbirlerine ve zemin kartonuna yapıştırmak için kullanabileceğin yapıştırıcı.


Daire Şablonu
Quilling şerit rulolarını sardıktan sonra istediğin boyutta desenlerini tasarlayabilmen için daire şablonunu kullanabilirsin.

EL ISITMA ÇALIŞMASI1. Quilling çalışmana başlarken ilk yapman gereken, sonucunda ulaşmak istediğin tasarıma karar vermek olacak. Bu kararın sonucunda ya ilk adım olarak içini doldurmak istediğin şeklini kartonuna çizmen gerekir ya da direk şerit sarmaya başlayabilirsin. Yukarıdaki görselde önceden belirlenen bir harf şekli üzerine yapılan tasarımı (solda) ve serbest çalışmayı (sağda) görebilirsin.2. Tercih ettiğin yöntem bir şekil üzerine çalışmak ise, öncelikle kartonun üzerinde belirlediğin şekli çizmen gerekmektedir.3. Bu aşamadan sonra her iki yöntem için de şerit sarma aşamasına geçebiliriz. Eğer saracağın şeridinin dalgalı olmasını istiyorsan, bu aşamada kağıt kıvırma aparatını kullanarak şeridinin dalgalanmasını sağlayabilirsin.4. Şeridini sarmak için sanat kutundan çıkan quilling kalemini kullanacaksın. Öncelikle şeridinin ucunu quilling kaleminin metal ucunda bulunan boşluktan geçirerek sabitleyeceksin.5. Şeridinin ucunu sabitledikten sonra quilling kalemini çevirerek şeridini metal ucuna sararak devam etmelisin.6. Şeridinin tamamını quilling kalemin ile sardıktan sonra, yavaşça kalemin ucundan çıkartarak, daire şablonunun dilediğin genişliğindeki haznesine koyabilirsin. Böylece şeridin yavaş yavaş açılarak dilediğin büyüklüğe gelecektir. Bu aşamada şerit rulon açılmayı devam ettirmez ise, elinle destek vererek serbest kalmasını sağlayabilirsin.7. Şerit rulon dilediğin boyuta geldikten sonra açık ucunu Pritt yardımı ile şeridin kendisine yapıştırıp sabitlenmesini sağlayabilirsin. Quilling yaparken şekilleri sabitlemek için her zaman yapıştırıcı ile şeridin ucunu yapıştırmak gerekmektedir.

 

8. Yapıştırma işleminden sonra rulonun farklı bölmelerinden sıkıştırarak quilling desenlerini oluşturmaya başlayabilirsin. Quilling desenlerine dair farklı örnekleri aşağıda bulunan "İlham Veren Videolar" bölümünden inceleyebilirsin.9. Quilling kalemine alternatif bir diğer desen oluşturma aracı da quilling tarağı. Quilling tarağını şeridine desen vermek için kullanırken ilk aşama olarak şeridin tarağa geçirdiğin bölümünü Pritt ile yapıştırman gerekmektedir. Quilling tarağı, kalemi gibi şeridin ucunu tutacak bir bölmeye sahip olmadığı için desenin elinden kaçmaması için bu aşama uygulanıyor.10. Şeridini quilling tarağına geçirip, yapıştırdıktan sonra yapmak istediğin desene göre şeridini tarağın metal uçlarına sırasıyla yerleştirerek desenenine devam etmek. Bu örnekte biz ilk olarak şeridi tarağın en ortasında bulunan iki metal uca yerleştiriyoruz. Daha sonra ise metal uçları iki yöne de birer tane ilerleterek genişleyen bir desen oluşturuyoruz.11. Desenin ilerleyişini ve tarak üzerindeki düzeni bu fotoğraf ile daha detaylı olarak görebilirsin.12. Tarak üzerindeki desenini tamamladığında yine Pritt yardımı ile açık ucunu şeridin kendisine yapıştırarak sabitleyebilirsin.13. Son olarak ucunu yapıştırdığın desenini kaydırarak taraktan çıkartabilir ve tasarımına ekleyebilirsin.14. Sıra geldi quilling kalemi ya da tarağı ile hazırladığın tüm desenlerini bir tablo haline getirmeye. Bunun için yapman gereken tasarımında kullanacağın sırasıyla tüm desenlerin (kıvrılmış ve şekil verilmiş şeritlerinin) alt yüzeylerine Pritt sürmek ve kartonuna yapıştırmak.15. Desenlerini kartonuna yapıştırırken sanat kutundan çıkan cımbızı kullanabilir, böylece desenlerine zarar vermeden rahatlık ve hassasiyet ile tasarımının içine ekleyebilirsin.16. Veeee ilk quilling tablon hazır! Biz bu örnekte elimizdeki bir çerçevenin camını çıkartarak çalışmamızı çerçeveye yerleştirdik. Sen de quilling tablonu nasıl sergilediğini #icimdesanatvar hashtag'i ile bizimle paylaşır mısın?


İLHAM VEREN VİDEOLAR


35 birbirinden farklı quilling deseni ve nasıl yapıldıklarının adım adım anlatımını içeren bu video, quilling üzerine çalıştığın süre boyunca bir referans videosu olarak kenarda açık bırakabileceğin bir bilgi kaynağı.


Desenlerin ve tasarımlarında botanik estetiğe yatkınsan 8 farklı yaprak deseninin quilling şeritleri ile nasıl oluşturulacağını anlatan bu video tam da sana göre. 


Quilling desenlerini birleştirerek bir baykuş tasarımı ortaya çıkarmayı anlatan bu video, quillinge yaklaşımını ve ne kadar geniş bir çerçevede olduğunu bir kez farketmeni sağlayacaktır.


Canım anne kanalı tarafından quilling teknikleri ile bir başak dalı tasarlamayı öğreten bu videoda, hem quillingin temel tekniklerine hem de ortak bir tasarımı ortaya çıkarmaya dair çok önemli ipuçlarına rastlayacaksın.


İLHAM VEREN HESAPLAR

 

 

 

 


YARATICI BİR SÖYLEŞİ: HAKAN DİLEK

Hakan Dilek sanata nasıl bulaştı, biraz anlatır mısın?

Sanat sevgisi, resim öğretmenimin seramik sanatçısı olması, onun atölyesine onun aydınlatması ile başladı, güzel resim yapan arkadaşlar da cabası.

Ayrıca ressam olan anneden gelen bir resim sevgisi de vardı, evvelden beri, yeşerdi sonradan.

Üniversite çağlarından sonra, arkadaşların baskılarıyla 2001 yılında ilk kişisel sergimi açtım, Taksim Sanat Galerisi vardı o zaman.

Sergide işlerimin çoğu satıldı. Tepkileri çok sevdim. İkinci sene o gazla 5 tane kişisel sergi açtım, öyle devam etti.

Ardından 15 sene kadar sergi açmamaya karar verdim sadece resim yaptım. Sonra tekrar açmaya karar verdim, falan işte.

Yanar döner mahluk bu insanoğlu...

Biz biraz sanat malzemesi delisi olduğumuz için, önce kullandığın malzemelerden bahsetmek isteriz. En çok tercih ettiğin sanat malzemesi hangisi?

Valla, tez canlı olduğumdan çabuk kuruyanları seviyorum ama tüm boyaları birlikte kullanıyorum. Akrilik ile yağlı boya, sulu boya, kumaş-seramik boyaları... Hepsi aynı tuvalde olabiliyor, almak istediğim efekte göre.

Eskiden bit pazarlarından bozuk boyalar alıp karıştırıyordum mesela, şimdi bulamıyorum.

Nerede o eski bit pazarları...

Eserlerinde harika detaylar var. Nasıl bu kadar ince çalışmaya başladın? Kendi tarzını nasıl oluşturdun?

Ben genelde grafik tadında temiz resimler yapıyorum, grafik, karikatür, fovizm, kübizm, sulu boya, minyatür, çocuk resmi vs gibi tarzlar birlikte harmanlanmış oluyor, kendiliğinden. Boyaları mümkün mertebe transparan kullanıyorum ki ışık altında tuvalin beyazlığı vitray gibi parlasın.

Biraz baskı havasında olmasını seviyorum. Boya ince, konturlar temiz olunca genel soru “baskı mı ?” veya “bu konturları kalemle mi yapıyorsunuz?” oluyor. Seviyorum bunu; anlaşılamamasını.

Bizimki de böyle ufak mutluluklar işte.

Kasım'19 Sanat Kutusu'ndan harika çalışmalarından biri çıktı. Bize bu eserinin öyküsünü anlatır mısın?

Bu son zamanlarda yaptığım büyük işlerden biri. 120 x 120 cm ebatlarında ve tuval üzerine akrilik boyalarla yapıldı.

Adı: Fantastik tekli. Tek başına dev kadro yani.

Saçları gibi görünen lüleleri, yaptığı işleri, geçirdiği tecrübeleri, eski aşklarını, belki halen sürenleri vs siz ne derseniz onları ifade etmekte.

Ama halen dik duruyor, üstelik bu sadece onu tanımlayanların bir kısmı. Yani yüzünün diğer görünmeyen diğer kısmı kim bilir ne hikayeler barındırıyor.

Hem de halen pek jan janlı..

Hakan Dilek ile söyleşimizin devamını okumak için buraya tıkla :)

KUTU BLOG'DA BU AY NELER YAZDIK?


SANAT İÇİN DAHA ÇOK ALAN: ARTER


2010-2018 yılları arasında Beyoğlu’ndaki mekânı ve sergileriyle bildiğimiz Arter, Eylül ayında, Grimshaw Mimarlık’ın tasarladığı yeni binasına taşındı. Sergi alanlarının yanı sıra, performans salonları, etkinlik alanları, kütüphane, kitabevi gibi birçok farklı alanı içerisinde barındıran sanat ve kültür merkezi olarak ziyaretçilere açıldı. “Sanat İçin Daha Çok Alan” mottosuyla yola çıkan ve herkes için ulaşılabilir sanatı hedefleyen Arter’deki sergileri, 2 Ocak 2020 tarihine kadar ücretsiz olarak geziliyor. Bu tarihe kadar gidip görebileceğiniz sergilere göz atalım. (devamını okumak için tıkla)EDVARD MUNCH'IN RESSAM OLARAK SERÜVENİ


Resim sanatındaki birçok deha niteliğindeki sanatçıyı –Van Gogh, Caravaggio, Jackson Pollock- erken yaşta kaybettik. Ve bu durum neredeyse, üretken sanatçıların genç ölmesi hakkında bir mit haline geldi. Bunun en büyük örneklerinden biri 27 yaşında bir şekilde hayatını sonlandırmış ve “27’liler Kulübü” olarak anılan müzisyenlerdir.

En uzun yaşayan ressamlardan olan ve yaşlılığında dahi çalışmayı bırakmayan Munch da gençliğinde intihar düşüncesine yatkındı. Günlüğüne bir kere, “Korku, üzüntü ve ölüm melekleri doğduğum günden beri yanımda durdu” diye yazmıştı. Bu kaygılar Munch’ın erken dönem çalışmalarında etkili oldu. Belirli temalara sürekli geri dönmesinin yanı sıra, favori motiflerini tekrar resmetme ve yeniden üzerinde çalışması yaşlılık dönemine kadar devam etti. (devamını okumak için tıkla)DİJİTAL SANAT OLUR MU?


Bir yazar olarak geleneksel üretim yöntemlerini tamamen terk ettiğimi söyleyemem. Bilgisayarda yazabilme pratiğini kazanmak benim için oldukça zor oldu. Ve aslında pratik bu bireysel bir istekten öte, zaman kısıtlılığının zorlamasından kaynaklandı diyebilirim. Kaldı ki çok kritik bir durum olmadığı sürece, bilgisayarımın yanında hala bir defter ve bir kalem bulunur. Notlarımı ise deftere almaktan henüz vazgeçmedim.

Kuşkusuz bilgisayarda yazı yazmak, kalemle yazı yazmaya göre epey hızlı bir üretim biçimi. Defter-kalem kullanmak ise uzun yılların verdiği bir alışkanlık. Yine de renkli kalemlerden, yapışkanlı not kağıtlarından ve düşünce esnasında deftere çizilmiş birçoğu anlamsız olan şekillerden vazgeçebileceğimi sanmıyorum. Ama dijital üretimin, geleneksel üretimle kıyaslanması ve ikincil bir yere konumlandırılmasını da yeniden ele almak gerektiğini düşünüyorum. (devamını okumak için tıkla)GÖRSEL HİKAYE ANLATIMI: İLLÜSTRASYON I


İllüstrasyon birçok farklı türün olduğu gibi, birçok farklı içeriğin de olduğu bir alan. Çocuk kitapları, reklamcılık, tıbbi çizimler vs. tercih edenler olduğu gibi; kıyafetler, çeşitli objeler ya da duvarları illüstrasyon yapmak için tercih edenler de var. Dijital olarak üretilen illüstrasyonlar da günümüzde oldukça ilerlemiş durumda.

Tarih boyunca insanlık hikâye anlatmak için çeşitli imajları kullandı, kullanmaya da devam ediyor. Bilinen en eski mağara resminin milattan önce 15.000 yılında Fransa’da bir mağarada olduğu kabul ediliyor. Bu imajlar önemli olayları detaylandıran temsili resimler ve logogramlardan (yazı dilinde bir kelime ya da ifadeyi temsil eden semboller) oluşuyordu. (devamını okumak için tıkla)YARATICI BİR SÖYLEŞİ: DATÇA RUHU


Çeşitliliği ve farklılığı aynı yarımadada buluşturan, geleni kendine aşık eden o eşşiz ruhtur Datça Ruhu. Farklı coğrafyalardan gelerek yaşamak için Datça’yı seçmiş insanların oluşturduğu özgür ve özgün ruhun adıdır. Antik çağdan bu yana üstünde yaşayan medeniyetlerin sanat-kültür-tarih mirasına sahip çıkarak aynı havayı solumayı seçmiş insanların, mavi yeşil doğanın birlikteliğidir Datça Ruhu…

Knidos’taki Helenistik tiyatrolar, Korinth Tapınağı, MÖ IV. yüzyıla tarihlenen Güneş Saati, Dionysos ve Apollon tapınakları, mozaik döşemelerle süslü Bizans kiliseleri, mezarları ile antik dünyanın en büyük Nekropol alanı, Heykeltıraş Praksiteles’in ünlü çıplak Aphrodite heykeli, Knidoslu Demeter ve Rahibe Nikokleia yontuları, Knidos aslanı, Knidoslu hayırsever kadın Lykaithion’un heykelidir. Badem ağaçları ve çiçekleri, üzüm bağları, endemik orkideler, harnup ve çamlar, anemonlar, kum zambakları, “caretta caretta”lardır… (devamını okumak için tıkla)YAPAY ZEKA NASIL SANAT ÜRETİR?


Kutu Blog’da farklı sanat disiplinleri üzerinden, kalemimiz yettiğince, “Bir şeyi sanat yapan nedir?” sorusunu tartıştık ve tartışmaya devam ediyoruz. Bu yazıda ise ilerleyen teknolojinin getirdiği şu soruyu ekleyelim: “Yapay zeka yaratıcı olabilir mi?” Uzun zamandır gündemde olan bu sorunun henüz net bir karşılığı yok. Çünkü yapay zekanın üretmesine, hatta sergi açacak kadar ileri gitmesine rağmen, insanlık bunu tamamen makinelere bırakmış değil.  

Yapay zeka sanat alanında iki ayrı şekilde yer alıyor diyebiliriz. İlki algoritmaları kendi sanat işlerinde yardımcı olarak kullanan sanatçılar, ikincisi ise doğrudan üretim yapan algoritmalar. Biz şimdilik ikinci kısımla ilgileneceğiz. Yapay zeka nasıl sanat üretebilir? İnsan nasıl ki kendinden önce var olan sanat akımlarını, felsefi düşünceleri, edebiyat eserlerini bilincine katıp farkındalığını geliştiriyor ve ardından üretiyorsa yapay zeka da bir nevi benzer şekilde üretiyor. Yapılmak istenilen şeye göre içerik ve matematiksel alt yapı yazılım diline çevriliyor. (devamını okumak için tıkla)

 

KASIM'DA KUTU ATÖLYE

Kasım atölyelerimize katılmak için buraya tıklayarak dilediğin atölyeye kayıt yaptırabilirsin.

 • GittiGidiyor - Anneler & Babalar Günü

  2018 yılında şirket çalışanlarına Anneler Günü ve Babalar Gününde çocukları ile birlikte üretebilecekleri sanat kutuları hazırladık.

 • Bayer - Yılbaşı Tebriği

  2021 Yılbaşı tebriği dahilinde online olarak hazırlanmış temel modern kaligrafi eğitimi içeren atölye sayfası hazırladık.

 • Warner Bros - Saka Kuşu Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Saka Kuşu filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • EnerjiSa - Young Enerji Online Atölyeler

  Young Energy ekibi için özel hazırlanmış sanat kutuları ile online atölye gerçekleştirdik.

 • Warner Bros - Küçük Kadınlar Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Küçük Kadınlar filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • Kumsal Bebek - Doğumgünü Özel Kutusu

  Kumsal'ın doğumgünü için ailesi tarafından tüm davetlilerine Kumsal'ın temasına özel içerikli üretilen sanat kutuları hediye edildi.

 • Koç Üniversitesi

  İstanbul | 02.2018

  Kamp'18 Standı & Atölye

 • ArtAnkara

  Ankara | 03.2019

  Sanat Fuarı Standı

 • Pecha Kucha

  Eskişehir | 05.03.2017

  Kermes & Atölye

 • Socar

  İstanbul | 24.09.2017

  Kermes Standı

 • Koton

  İstanbul

  Şirket İçi Kermes