İçeriğe atla
Türkçe
 • English
 • Türkçe
Sepet

Polimer Kil Sanat Kutusu

Hoşgeldin!

Dünya çapında animasyon prodüksiyonundan takı üretimine, hobi kullanıcılarından profesyonel tasarımcılara kadar çok geniş bir kullanım ağına sahip olan polimer kil bu ay da senin sanat kutunda. Polimer kil kullanarak neler tasarlayacağını çok merak ediyoruz, lütfen bizimle de paylaşmayı unutma.

Sözü daha fazla uzatmadan sana sanat kutun ve malzemelerinle bol keyif diliyoruz :)

SANAT MALZEMELERİN


Proto Polimer Kil
Şekillendirmeye hazır canlı renkleri ile 5 tane polimer kilin kutunda seni bekliyor. Yumuşatması kolay, solma yapmayan renkleri ile hayal gücün ile yoğurulmaya hazır.
Modelleme Aparatı Seti
Farklı uçları ve tutuş kolaylığı ile killerine dilediğin şekli vermeni sağlayacak modelleme aparat setin.

Akrilik Saplı Kabartma Kalemi Seti
Polimer killerin üzerinde desenler yaparken kullanabileceğin farklı boyutlarda uçları ile kullanımına sunuyoruz. 

Mini Merdane
Polimer killerini açmak için kullanabileceğin merdanen. Gövde yapısı polimer kiline yapışmaz, böylelikle kolayca açabilirsin.

Yağlı Kağıt
Kilin yüzeyleri boyamasın ve yapışmasın diye kullanabileceğin bir zemin.


EL ISITMA ÇALIŞMASI1. Polimer kil ile çalışmaya başlamadan önce ellerini sabunlu suyla güzelce temizle. Böylece polimer kilin üstünde istenmeyen lekelere yol açmazsın.

İkinci olarak ise renkli polimer killer yüzeyleri boyayabileceği için, ilk olarak çalışma yüzeyine kutundan çıkan yağlı kağıdını ser.


2. Polimer kilini parçalara ayırarak yoğurmaya başla. Kil sıcaklık ile yumuşayacaktır. Kilinin tamamen yumuşaması çok önemli, aksi takdirde az yoğurmak piştiğinde çatlamalara yol açabilir.

İpucu: Polimer kilini yumuşatmak için su almayacak bir poşet içinde sıcak suda 20 dakika bekletebilirsin. Ancak ısıtmak için mikrodalga fırın asla kullanılmamalı.


3. Kilini yumuşatmak için polimer kili önce düz bir zeminde ince uzun bir çizgi haline getirecek şekilde ileri geri hareketler ile açabilir,


4. Ardından da polimer kili avucunun içerisinde top olacak şekilde yuvarlayabilirsin. Kil kolay şekillendirilebilir yumuşak kıvama gelene kadar 3. ve 4. adımları tekrarlaman gerekmektedir.

5. Şimdi killerini boyamana gerek kalmadan kilin kendi renklerini kullanarak desenler oluşturabilirsin. Bu maddenin içerisinde sana deneyebilmen için polimer kil ile yapılabilecek sayısız desenden 3 tanesi için örnekler göstereceğiz:


Mermer Deseni
İlk desenimiz için siyah, beyaz ve mavi kili kullanıyoruz. Sen tercih ettiğin renkler ile ilerleyebilirsin, biz yaz havamızı yakalamak için bu Ege renklerini tercih ettik :) İstediğin renk yoğunluğuna göre hepsinden yuvarlak şeritler oluştur. Şeritleri yanyana dizerek ikinci aşamaya hazırlayabilirsin.Oluşturduğun renk şeritlerini birbirine dolayarak kilini hazırlamaya devam et. Bu işlemi ne kadar çok kez uygularsan renklerin birbirine o kadar geçiş yapacak ve daha geçişli bir desene sahip olursun.Renk şeritlerinin karışımı dilediğin orana geldiğinde kilini top haline getirip yağlı kağıdının üzerine koyabilirsin ve kutundan çıkan merdanen ile açmaya başlayabilirsin. Bu aşamada kilini ne kadar incelteceğini sonucunda yapmak istediğin objeye göre kararlaştırabilirsin.

Parçalı DesenParçalı desen için bir ana renk ve dilediğin kadar yan renk seçebilirsin. İlk olarak seçtiğin renklerin her birini ayrı ayrı yumuşatıp açman gerekiyor.Açtığın taban renginin üzerine yan renklerini dilersen kopararak, dilersen de modelleme bıçakların ile belirli şekillerde keserek yerleştirebilirsin.Son olarak ise, renklerini de yerleştirdikten sonra merdane ile hamurunu tekrar açman gerekmektedir. Böylece taban rengin üzerine yerleştirdiğin yan renklerin taban ile iç içe geçecek ve pürüzsüz bir zemin hazırlayacak.

Renk KarıştırmaRenk karıştırmak için dilediğin herhangi iki rengi seçebilirsin. Burada bir hatırlatma olarak sarı ve mavi karışımının yeşil, sarı ve kırmızı karışımının turuncu, kırmızı ve mavi karışımının ise mor oluşturacağını hatırlatmak isteriz :)Biz örnek çalışmamızda kırmızı ve beyaz seçtik. Bu aşamadan aynı kil hazırlama sürecimiz gibi iki rengi bir arada elimizde ovarak yuvarlıyoruz. Ve kısa bir süre sonra renklerimiz tamamen iç içe geçerek yeni rengimizi oluşturuyor.

6. Polimer kil hazırlığının ikinci aşaması ise vereceğimiz şekilden ibaret. Bunun için yumuşayan polimer kilini kutundan çıkan merdanenle açabilir ya da modelleme aparatlarınla istediğin şekilleri verebilirsin. Şekil verirken kilini önce bir top haline getirip öyle şekillendirmeye başlarsan daha rahat edebilirsin. Bu aşamada yardımcı olması adına biz de aşağıda üç farklı şekil verme örneği hazırladık:

Obje ile Şekil VermeHazırladığın polimer kilini dilediğin ve fırına girebilecek herhangi bir objenin üzerine koyarak onun şeklini almasını sağlayabilirsin. Küçük bir mumluk yapmak için bardak ya da kase yapmak için bir kasenin arkasını kullanabilirsin.

Modelleme Kiti ile Şekil VermeSanat kutundan çıkan modelleme kitini bıçak görevinde kullanarak kilini dilediğin gibi kesebilirsin.Biz hazırladığımız örneğimizde kilimizi üçgen bir bardak altlığı olacak şekilde kestik, senin neler yapacağın hayal gücüne kalmış :)

Figür TasarlamaŞekil verme işlemlerinin şüphesiz en detaylısı olan figür tasarımı için öncelikle figüründe kullanacağın tüm parçaları tek tek hazırlayıp yağlı kağıdın üzerine yerleştirebilirsin.Bu aşamada modelleme ve kabartma setlerini kullanarak kilin üzerinde şekillendirme yapabilir, yerleştireceğin parçalar için yuvalar oluşturabilirsin.Biraz detay ve biraz sabır ile senin de elinden çıkacak muhteşem karakterleri görmek için sabırsızlanıyoruz :)

Obje KaplamaŞekil verme örneklerimizin sonuncusu ise obje kaplama. Bu yöntem ile fırına girebilen herhangi bir objeni hazırladığın kil ile kaplayabilir ve ömür boyu yeni bir tasarıma sahip olmasını sağlayabilirsin.Bunun için tek yapman gereken merdanen ile açtığın polimer kilini üzerine sabitlemek istediğin objeye sıkıcak sarmak. Bu aşamada "sıkıca" çok önemli, aksi takdirde fırından çıkarttığında sertleşmiş polimer kilinin objenin üzerinden düşmesi ile karşılaşabilirsin.7. Tüm tasarım süreci bittiğine göre artık sıra polimer kilimizi fırına vermeye geldi :) Sanat kutundan çıkan Proto Polimer Kil önceden 130 dereceye ısıtılmış fırında 20 ila 30 dakika arasında pişirilecek şekilde tasarlanmıştır. Tasarımın fırından çıktıktan sonra hala tam sertleşmemiş gibi hissedebilirsin, fakat bilmeni isteriz ki soğudukça tamamen sertleşecek ve son halini alacaktır.

Not: Farklı markalarda bu süre ve dereceler farklılık gösterebilmektedir. Kullandığınız markaya göre üzerinde yazan değerleri okumadan fırına sokmanızı asla tavsiye etmeyiz.


İLHAM VEREN VİDEOLARPolimer kil ile figür tasarımına dair çok başarılı bir örnek video.


Polimer kil takı üretiminde çok fazla kullanılan bir malzeme. Fern&Mitch Handmade de bize bu video çok keyifli gözüken birkaç küpe tasarımını nasıl yapacağımızı anlatıyorlar.Muazzam renk geçişleri sağlamak istiyorsan bu video tam da izlemen gereken kaynak video. Aynı zamanda bu hesaptaki diğer videoları da polimer kile dair daha fazla bilgi edinmek ve teknik öğrenmek adına izlemeni tavsiye ederiz.


YARATICI BİR SÖYLEŞİ: BURCU YILDIZ

Burcu Yıldız sanata nasıl bulaştı, biraz anlatır mısın?
Yaratıcı insanların bir gezegene ait olduğunu düşünürüm. Sanki oradan Dünya’ya gönderilmişler. Ve bu yüzden belli bir yaştan itibaren değil de kendilerini bildiklerinden beri sanat yapıyorlar.
Ben resim ağırlıklı olarak hemen hemen tüm sanat dalları ile ilgilendim. Belki dans ve müzik ile de konuşabilirim ama çizim ile kendimi anlatmayı seçiyorum. Bunun bir yaşam tarzı olduğunu düşünüyorum. Bakış açım, düşünme şeklim, seçimlerim ya da kadersel döngümün sanatsal bir harmonisi var ise bunu dengelemek için de tasarım ilkeleri var. Bu yüzden sanatın derinliğinden sadeliğe geçmek için tasarım ağırlıklı bir bölüm seçtim.
Derdini sanat yolu ile özgürce anlatabilirsin ancak benim gibi kontrolü seversen sınırlarını belirlemek için tasarım prensiplerinden yararlanırsın.
Disiplinlerarası gezmek hikayemi yazarken, çizerken ve anlatırken beni heyecanlandırıyor. Bu resmen kendi kendine bir hiyerarşi! Dengede tutabileceğim bir gün gelecek mi acaba? O gün gelirse belki de herşeyi bırakıp sahilde kahve dükkanı açıcam:)

Kendini nasıl tanımlarsın? Modacı mı, sanatçı mı, desen tasarımcısı mı?
Desen sanatçısı çok havalı aslında:) Belli bir tanımlama yapmak istemiyorum, bu ünvanların hepsi dönüşümlü olarak mutlaka dönem dönem devreye giriyor, belki de sadece hikaye anlatıcısıyımdır.

Hem resim yaptığını hem de tekstil üzerine bir markan olduğunu biliyoruz. Peki, senin için öncelik hangisi?
İkisi de birbirine göre öncelikli. Kumaş tasarımını grafik tasarımcısı gibi değil de illüstratör olarak yapıyorum. Bu durumda kumaşlarım bez parçası olmaktan çıkıp duvarlarınızı da süsleyebilir. Her iki disiplini de bu şekilde dengelemiş oluyorum.

Söyleşinin devamını okumak için tıkla...


KUTU BLOG'DA NELER YAZDIK?


YARATICI BİR SÖYLEŞİ - DUYGU EROLDuygu Erol sanata nasıl bulaştı? Bize biraz anlatır mısın?

Arkadaşlarını mutlu etmek için bulaştı 😊 Çok mu klasik oldu? Ama yola böyle başladım. Hediye vermek benim için çok özel, çok araştırırım, her ayrıntısını planlarım. Dört sene kadar önce, arkadaşlarım için en özel yeni yıl hediyesini araştırırken bulaştım. Aradım, taradım, güzel olsun ama ona özel olsun, derken derken...Ben kendim yapsam nasıl olur diye düşündüm ve böylece başladım. Yaptıkça mutlu oldum, mutlu oldukça daha güzel işler ürettim. Sonra buralara kadar geldi, “Küçük hediyeler mutlu eder” diyerek heyecanımı daha çok insanla paylaştığım instagram sayfamı açtım. Oldukça yoğun ve stresli bir beyaz yakalı hayatım var, 22 yıldır durmadan çalışıyorum. Little Things Shop bu hayatın paralelinde gelişen ve beni besleyen bir damar. Yolumun kesiştiği güzel insanlarla da, bu mutluluğu, pozitif bakışımı, renklerimi paylaşıyorum. (devamını oku)


YARATICI BİR SÖYLEŞİ - KORAY GÜNDOĞDU & CANSU DİNÇ & DAMLA AÇIL KARAKURT

Random Design, Cansu Dinç Art, Atölye No.13. Bir grafik tasarımcı, bir mimar ve bir seramik sanatçısı. Akla zor gelecek ama mükemmel bir ekip oluşumu gibi gözüküyor. Bu nasıl oldu?

Damla: Bir süre evde devam ettirdiğim çalışmalarım, eve sığamamaya başlayınca küçük de olsa bir atölye açma fikrine dönüştü. Bu safhada çok sevdiğim bir arkadaşımın beni yüreklendirerek “Haydi birlikte açalım” demesiyle kendimizi Ankara kalesinde bulduk. Şansımıza Pilavoğlu Han’da, hanın bizce en güzel yeri olan çatı katına atölyemizi açtık. Bir taraftan çalışıyordum bir taraftan da fırsat buldukça atölyeme gidip kendimi, ruhumu beslemeye devam ediyordum. Şehirden uzak, 300 yıllık bir handa kendim gibi sanatla uğraşan insanlar ile birlikte 4 yıl geçirdim. Koray bu sırada hayatıma girdi. Bir yıl önce iş hayatımı sonlandırdım ve sadece çizim yaparak hayatıma devam etmeye başladım. Koray ile iyi anlaşıyorduk ve komşuluktan atölye ortaklığına geçsek mi sorusuna geldik ve daha kolay ulaşılabilir bir atölye arayışına başladık. Koray sayesinde Cansu ile tanışmıştım zaten ve üçümüz daha iyi oluruz dedik. Güçlerimizi birleştirelim istedik.

Ben hayaller paylaştıkça güzelleşir ve büyür diye düşünüyorum. Paylaştığın kişiler tabii ki çok önemlidir. Bir grafik tasarımcı, bir mimar ve bir seramik sanatçısı ilk bakışta alakasız gibi görünse de aslında birbirimize ve insanlara birlikte katabileceğimiz çok şey var. Hepimizin ortak noktası çizim yapmak, diğer yeteneklerimiz bence birbirimize kattığımız artılar oldu. Bence hepimiz birbirimize farklı açılar ve artılar katıyoruz.

Cansu: Aslında sanırım hikaye benim ofis hayatını bırakıp başka bir alternatif arayışında olduğum dönemde, yolumu Ankara Kalesi’ne, Damla ve Koray’ın atölyesinin olduğu o hana düşürmemle başladı. Bir süreyi hayatını atölyede üretim yaparak geçiren insanlar varmış şaşkınlığıyla geçirdim. İşte o günlerle başlayan hayatımı mimarlığın pratik sürecinden, sanata yöneltmeye çabaladığım, çalıştığım ve biraz da olsa yol aldığım yaklaşık bir yılın sonunda; ben de bir atölye ihtiyacı duymaya başladım. Şimdi de tatlı bir bahçe katında ‘bana ait’ bir odam ve ‘bize ait’ bir mekanımız var.

Koray: 2015 Yılında Ankara Kalesi’nde dükkan ve atölye açmak şeklinde başladı maceram. Damla ile aynı handa komşuyduk. Aynı zamanda güzel ve uyumlu bir arkadaşlıkta başladı. Bu birlikteliği bu sene aynı atölye fikrine evirmeye karar verdik. Cansu da bize bir kale ziyareti sayesinden bulaşmış oldu ve bir daha da çıkamadı. Hep birlikte gelişen uyum, fikir zenginliği ve beraberlik ile atölye fikrimiz de gelişmiş oldu. (devamını oku)


EVDE SANATSIZ KALMAYIN


Evde geçirdiğimiz zamanın bir kısmını keyifli ve verimli geçirmek için birçok yol mevcut. Online mecralar ise normalde olduğundan daha fazla ve çeşitli olarak, sanat eğitiminden, DIY önerilerine kadar birçok olanak sunuyor. Bu platformlardan bazılarını sizler için derledik. (devamını oku)

ONLINE SANAT GEZİSİEvde kalmamızın büyük önem taşıdığı bugünlerde vaktimizi keyifli geçirmenin birbirinden farklı yolu var. Bunlardan bir tanesi ise sanat ile nefes alabileceğimiz bir alan açmak.

Bu yazımızda ise ücretsiz erişim olanağı sağlayan sanat kurumu ve müzelerden bazılarını sizlerle paylaşacağız. (devamını oku)

 • GittiGidiyor - Anneler & Babalar Günü

  2018 yılında şirket çalışanlarına Anneler Günü ve Babalar Gününde çocukları ile birlikte üretebilecekleri sanat kutuları hazırladık.

 • Bayer - Yılbaşı Tebriği

  2021 Yılbaşı tebriği dahilinde online olarak hazırlanmış temel modern kaligrafi eğitimi içeren atölye sayfası hazırladık.

 • Warner Bros - Saka Kuşu Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Saka Kuşu filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • EnerjiSa - Young Enerji Online Atölyeler

  Young Energy ekibi için özel hazırlanmış sanat kutuları ile online atölye gerçekleştirdik.

 • Warner Bros - Küçük Kadınlar Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Küçük Kadınlar filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • Kumsal Bebek - Doğumgünü Özel Kutusu

  Kumsal'ın doğumgünü için ailesi tarafından tüm davetlilerine Kumsal'ın temasına özel içerikli üretilen sanat kutuları hediye edildi.

 • Koç Üniversitesi

  İstanbul | 02.2018

  Kamp'18 Standı & Atölye

 • ArtAnkara

  Ankara | 03.2019

  Sanat Fuarı Standı

 • Pecha Kucha

  Eskişehir | 05.03.2017

  Kermes & Atölye

 • Socar

  İstanbul | 24.09.2017

  Kermes Standı

 • Koton

  İstanbul

  Şirket İçi Kermes