İçeriğe atla
Türkçe
 • English
 • Türkçe
Sepet

Parıltılar Sanat Kutusu

Hoşgeldin!
2020'ye ve parıltılarla dolu bir yıla beraber girmekten dolayı çok mutluyuz :)
Bu sanat kutunun sanat bahanesi "Parıltılar" ve bizim kullanmaya doyamadığımız, sonuçlarına bakmaktan kendimizi alamadığımız bir kutu hazırladık sana. Bahanemizi uygulamak için aşağıda bizim en tercih ettiğimiz yöntemi göreceksin, fakat malzemenin kullanımını öğrendikten sonra yapabileceklerin sınırsız. Biz değerli bir taş tasarlamayı gösterirken, senin neler çıkartabileceğini görmek için sabırsızlanıyoruz!

Sözü daha fazla uzatmadan son bir kez daha bizimle olduğun için teşekkür ediyor ve seni sanat kutunla başbaşa bırakıyoruz :)


SANAT MALZEMELERİN

Su Bazlı Süt Miksiyon
Süt miksiyon sayesinde altın varaklarını kolay ve kalıcı olarak yapıştırabilirsin. Süt miksiyonu kullanmak için kutundan çıkan fırçanı kullanabilirsin. Su bazlı oluşu ise fırçanı kolayca temizlemeni sağlayacak.Altın Varak
Resmine bambaşka bir görüntü bambaşka bir hava katmak istersen altın varak doğru tercih. Yaprak altın varak olarak da geçen bu varaklar sayesinde yaptığın kaplama incecik olacak ve resminden ayrı bir parça olarak durmayacak. 

Borciani Bonazzi No.2 Süt Miksiyon Fırçası
Süt miksiyonu sürmek için incecik bir fırça. İnce formu sayesinde taş kesitine parlaklık verebilirsin. 

Pebeo Art145 No.0 Yuvarlak Uçlu Aquarelle Fırçası
Renklerini sulandırıp suluboya etkisi vermen için gerekli olan fırçan.

Rich Sert Kıllı Altın Varak Temizleme Fırçası
Altın yaprağını yapıştırıp bekledikten sonra bu fırça ile fazla altını temizleyebilirsin. 

Faber Castell Albrecht Dürer Magnus Aquarelle Kalemler
Taş kesitini yapabilmen için birbirine yakın tonlarda 3 rengin var.


Canson Montval 300 gr. Suluboya Kağıdı
Resmini yapabilmen için gerekli olan suluboya kağıdın. 300 gr olması dalgalanmayı olabildiğince engelleyecek ve harika resmine zemin olacak.

EL ISITMA ÇALIŞMASI

1. Biz el ısıtma çalışmamızda sana bir değerli taş kesiti yapmayı göstermek istiyoruz. Bunun için ilk olarak, değerli taş kesitin için amorf bir şekil belirlemen gerekiyor. İstersen kağıdın köşesinden bizim yaptığımız gibi çeyrek ya da yarım bir yuvarlak çizerek başlayabilir, istersen de kağıdının ortasına tam bir taş kesit formu çizebilirsin.2. Oluşturduğun dış katman çizgini aquarelle kalemini kullanarak koyulaştırmalısın. Bu aşamada dilediğin kalınlığı oluşturabilirsin.3. Değerli taşımızın (geode) merkez alanını oluşturabilmek için 1. aşamada uyguladığımız gibi merkeze de bir amorf çizgi daha çiziyoruz.4. Çizdiğin merkez alanın içerisini aquarelle kalemin ile tamamını kaplayacak şekilde boyayabilirsin.


5. Merkez iç alanını doldurmak için sanat kutundan çıkan aquarelle renklerin hepsini kullanarak tonlama sağlayabilirsin.6. Merkez ile en dış çizgin arasına dilediğin sayıda ara katman ekleyebilir ve onları farklı ton aquarelle kalemlerin ile 1. ve 2. aşamada uyguladığımız şekilde hazırlayabilirsin.7. Ara katmanların hepsi oluşturulduktan sonra aquarelle kalemimizin boyasını yaymak için Pebeo suluboya fırçamızı ıslatıyoruz.8. Islak Pebeo fırçan ile oluşturduğun katman çizgilerini takip ederek boyanın yayılmasını sağlayabilirsin.9. Katmanların birbirlerine karışmasını engellemek için her katmanı ıslattıktan sonra kurumasını bekleyebilir ve fırçanı her zaman katman çizgisini takip ederek ilerletebilirsin.10. Tüm katmanların kuruduktan sonra, renklerde solma olmaması ya da daha yoğun renklere ulaşabilmek adına aquarelle kalemlerin ile ikinci kat renklendirme yapabilirsin. Dilersen ikinci kat renklendirmeyi de ıslatarak yayabilir ya da kuru bırakarak daha keskin bir etki oluşturabilirsin.11. Resmin tamamen kuruduğu zaman Borciani Bonazzi No.2 fırçan ile süt miksiyonu sürmeye başlayabilirsin.12. Süt miksiyonu öncelikle dış katmanın dışına, ardından da altın efekti oluşturmak istediğin tüm yüzeylere sürebilirsin. Süt miksiyon da su bazlı bir sıvı olduğu için, boyanın tamamen kuruduğuna emin olmanı ve sürerken hafif fırça darbeleri kullanmanı tavsiye ederiz.13. Altın varağı uygulayabilmek için, süt miksiyonu sürdükten sonra 30 dakika beklemen gerekmektedir. 30 dakika beklenmediği takdirde istenilen efekt oluşturulamıyor.

30 dakika bekledikten sonra altın yaprağını paketinden dikkatlice alarak çalışmanın üzerine bırakabilirsin.

14. Resmin üzerine bıraktığın altın yaprağına çok nazik dokunuşlarla bastırarak süt miksiyona değmesini sağlaman gerekiyor.15. Sanat kutundan çıkan sert uçlu fırçan ile de altın yaprağın üzerine hafif baskı uygulayabilir ve yüzey ile tam temas sağlamasını sağlayabilirsin.16. Merak etme son aşamaya geldik :) Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra varak temizleme fırçanın ucu ile resmini nazikçe kazıyabilir ve son haline ulaşabilirsin.
17. Ellerine sağlık!
İpucu: Artan altın yaprak parçalarını atmayarak sonraki çalışmalarında da kullanabilirsin.


İLHAM VEREN VİDEOLAR

Sanat bahaneni aquarelle kalem yerine direk suluboya ile uygulayan Alex Sabot'un videosu izlemeye değer. E, herkeste Albrecht Dürer Magnus aquarelle kalemlerden olamıyor tabii :)
Geode (değerli taş) çizimine dair fikir sahibi olmak için izlemesi çok keyifli bir video daha. Bu video altın yaprakları yerine bir boya kullanılıyor, fakat formları anlamak ve sürece hakim olmak için kesinlikle izlemeni tavsiye ederiz.

Emma Tildesley'nin elinden bir sayfada iki değerli taş çizimine dair çok başarılı bir örnek video.


YARATICI BİR SÖYLEŞİ: BANU DEMİREL

Banu Demirel sanata nasıl bulaştı, biraz anlatır mısın?

Evimde zaman geçirmeyi çok seviyorum, iflah olmaz bir ev kuşuyumdur. 🙈 Televizyon seyretmeyi de sevmeyince koskocaman bir gün kalıyor insana. Renkler, boyalar, kağıt, kalem, fırça, tığ, yün,ip,iğne hepsi büyüler beni. Hiçbir şey yapmadan oturabilme yetim yok, kesinlikle bir şeylerle uğraşmalıyım. İnternette araştırma yapmayı da çok severim, değişik malzemeler, teknikler. Burdan sonrası meraklı ve deneysel kişiliğimin bir sonucu sanıyorum, gördüğüm şeyleri denemekten ve değiştirmekten çok keyif alıyorum. Tariflere uymayı hiç sevmiyorum, çok şanslıyım ki karşıma tam istediğim gibi bir malzeme çıktı, epoksi... 

Eserlerinde epoksi kullanıyorsun. Bize epoksiden biraz bahsedebilir misin? Neden epoksi ile çalışıyorsun, nedir seni çeken şey?

Epoksi çalışmalarını ilk kez Pinterest'te gördüm. Resmen nutkum tutuldu. Uzun süre araştırma yaptım ve ilk epoksimi satın aldım. Bir baktım ki epoksi hiç söz dinlemiyor :)) Hemen hemen her döküm bir sürpriz, malzemelere farklı tepkiler veriyor, çok bilinmezli denklem gibi. Sanıyorum bu kontrolü zor hali çekiyor beni. O beni zorluyor ben onu :))

Eserlerine baktığımızda son zamanlarda denizler, su altı, balıklar görüyoruz. Eserlerinin genel havasında neden böyle bir tema var?

Çünkü Banu hep denizi özlüyor. Ankara'da yaşıyorum,deniz, tekne ve balık avı, hayatta en sevdiğim şeylerdir. Deniz kenarında yada teknede olduğum zamanlar kendimi en mutlu, en huzurlu, en özgür hissettiğim zamanlar. 

Banu Demirel kendini nasıl tanımlıyor?

Biraz asosyal, burnunun dikine gitmeyi seven, değişik bi kadın :)
 

(Söyleşinin devamını okumak için tıkla)

KUTU BLOG'DA NELER YAZDIK?

EŞSİZ BİR DENEYİM: SALINCAK SANATI İLE TUVAL DÖNDÜRME

Sanat, yaratıcılıkla buluştuğunda üretim olanaklarının sonsuz kapısı açılır. İlk izlenim olarak basit ve hemen yapılabilir gibi görünen birçok sanat eseri, aslında, belirli temel teknikler ve bir tarihçe barındırır. Bunlardan bir tanesi ise “spin painting” olarak bilinen tuval döndürmedir. Köklü bir geçmişe sahip olan tuval döndürme, eğlenceli olduğu kadar, yaratıcılığı da tetikleyen ve eşsiz sonuçlar almanızı sağlayan, birbirinden farklı tekniklere sahiptir. Üstelik bir kez öğrendikten sonra, size yeni ilham kapıları açarak, kendi formunuzu geliştirme olanağı bile sunar.

Bazı mekanik tasarımlarla farklı formlarda karşımıza çıksa da günümüzde uygulanan tuval döndürme, kulağa ilginç gelse de, kaybolmaya yüz tutmuş bir zanaat olan çömlekçi çarkının dönüşünden ilhamla ortaya çıkmıştır. Çarkın üzerine yerleştirilen bir tuvale dökülen boyalar ve çarkın dönmesiyle birbirinden farklı formlara girer. Bu yöntemle yola çıkan Callen Schaub da başlarda çömlekçi çarkını kullanır fakat daha sonra onu yaratıcı ve sınırları açık bir tekniğe dönüştürür. (devamını oku)

HARFLERİN DANSI: MODERN KALİGRAFİ

Çok eski zamanlara dayanan güzel yazı yazma sanatı, gün geçtikçe yeniden popülerliğini kazanıyor. Harfleri birer sanat eseri gibi göstermemizi sağlayan bu teknik, dünyanın farklı yerlerinde farklı biçimlerde geliştirilmeye devam ediyor. Coğrafyamızda yüzyıllardan beri süslemeler ve duvar yazılarında karşımıza çıkan hat sanatı da kaligrafinin geleneksel formlarından biri olarak az sayıda usta tarafından sürdürülüyor.

Baskı tekniklerindeki ilerlemeyle, bu güzel yazma sanatına verilen önem zaman zaman yok oluyormuş gibi görünebilir. Ancak el ile yapılan üretim bir noktada hak ettiği değeri geri kazanır. Tıpkı kaligrafi sanatının 15. yüzyılda unutulmaya başlanıp 19. yüzyılda kalesini geri alması gibi…

Peki, sıklıkla el yazısıyla karıştırılan kaligrafi nasıl icra edilir? (devamını oku)

EPOKSİ REÇİNE SANATI

Son zamanlarda sosyal medyada sıklıkla karşılaştığımız, renkleriyle ve dokusuyla bizi büyüleyen sıvıdan, epoksi reçineyi bu yazımızda konuk ediyoruz. Değdiği her yüzeyi görsel şölene çeviren ve epoksi olarak bildiğimiz malzeme, 1930’larda iki bilim adamı İsviçreli Dr. Pierre Castan ve Amerikalı Dr. Slyvan Greenlee tarafından icat edilse de sanatın yeni form ve malzeme arayışında kendine yer buldu.

Kullanım alanı oldukça geniş olan epoksi reçine, büyük duvar resimlerinden minik ve şık küpelere kadar birçok farklı üretimde karşımıza çıkıyor. İster resim olsun ister biblo, epoksi reçine ürettiğimiz her şeye doku ve derinlik sağlıyor. Günümüzde birçok sanatçı bu malzemeyle hem harika görünen hem de zamanın renklerine uygun üretimler yapmaya devam ediyor. Peki, epoksi reçineyle neler yapabiliriz? Gelin birlikte bakalım.  (devamını oku)

ATÖLYEDE SANAT VAR

PORSELEN BOYAMA - 4 OCAK CUMARTESİ, 13:00 - 15:00
EPOKSİ 101 - 11 OCAK CUMARTESİ, 13:00 - 15:00
MODERN KALİGRAFİ - 25 OCAK CUMARTESİ, 13:00 - 15:00
 • GittiGidiyor - Anneler & Babalar Günü

  2018 yılında şirket çalışanlarına Anneler Günü ve Babalar Gününde çocukları ile birlikte üretebilecekleri sanat kutuları hazırladık.

 • Bayer - Yılbaşı Tebriği

  2021 Yılbaşı tebriği dahilinde online olarak hazırlanmış temel modern kaligrafi eğitimi içeren atölye sayfası hazırladık.

 • Warner Bros - Saka Kuşu Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Saka Kuşu filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • EnerjiSa - Young Enerji Online Atölyeler

  Young Energy ekibi için özel hazırlanmış sanat kutuları ile online atölye gerçekleştirdik.

 • Warner Bros - Küçük Kadınlar Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Küçük Kadınlar filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • Kumsal Bebek - Doğumgünü Özel Kutusu

  Kumsal'ın doğumgünü için ailesi tarafından tüm davetlilerine Kumsal'ın temasına özel içerikli üretilen sanat kutuları hediye edildi.

 • Koç Üniversitesi

  İstanbul | 02.2018

  Kamp'18 Standı & Atölye

 • ArtAnkara

  Ankara | 03.2019

  Sanat Fuarı Standı

 • Pecha Kucha

  Eskişehir | 05.03.2017

  Kermes & Atölye

 • Socar

  İstanbul | 24.09.2017

  Kermes Standı

 • Koton

  İstanbul

  Şirket İçi Kermes