İçeriğe atla
Türkçe
 • English
 • Türkçe
Sepet

Linol Baskı Kutusu

Hoşgeldin!

Kutuda Sanat Var'ı kurduğumuz ilk günden bu yana hayalimiz olan Linol Baskı kutusunu sonunda seninle buluşturduğumuz için muazzam derecede mutluyuz ve tasarlayacağın çalışmaları görmek için sabırsızlanıyoruz. Çalışmalarını #icimdesanatvar hashtag'i ile paylaşıp, hesabımızda yer alabilirsin.

Sözü daha fazla uzatmadan seni sanat kutunla başbaşa bırakıyoruz :)


SANAT MALZEMELERİN

Linol Tabaka - 2 Adet
Linol baskı tekniğinin ana öğesi olan linol tabaka, üzerine tasarımını çizeceğin ve daha sonra boya uygulayarak tasarımını kağıda geçirmeni sağlayacak yüzeydir. Hazırlanmış tek bir linol tabaka ile dilediğin sayıda baskı yapabilirsin.Bic Round Stic M
Tasarımını linol tabaka üzerine uygulayabilmek için Bic Round Stic M tükenmez kalemini kullanabilirsin.


Art Design 3'lü Çelik Uçlu Linol Oyma Seti 
Linol tabakan üzerinde tasarımını hazırladıktan sonra, desenin negatif alanlarını kazıman için kullanacağın oyma seti. 3 farklı başlık seçeneği ile farklı inceliklerde çalışabilir ve desenini oluşturabilirsin.


LB Lino Block Baskı Boyası
Linol tabaka üzerine merdane yardımı ile sürmek üzere kutunda bulunan özel baskı boyası. 


Merdane
Linol tabakana boyayı uygulamak için kullanacağın malzeme. Her kullanımdan sonra yalnızca su ile temizlenmeli ve bir sonraki baskı için hazır tutulmalıdır.

Beyaz & Kraft Baskı Kağıtları
Linol tabaka üzerine işlenen desen baskı boyası ile kaplandıktan sonra linol tabakanı kağıda baskıyla transfer ederek çalışmanı sonlandırabilirsin. Farklı estetiklerde sonuçlara ulaşabilmen için sanat kutuna 2 adet kraft, 2 adet de beyaz kağıt ekledik. Dilersen bunlar haricinde, pek çok farklı yüzeyde de baskı boyan ile denemeler yapabilirsin.

EL ISITMA ÇALIŞMASI1. Linol tabaka üzerine uygulamaya karar verdiğin tasarımını Bic Round Stic M kalemin ile çizerek üretim sürecine başlayabilirsin.2. Baskının sonucunda içinin siyah kalmasını istediğin alanları, oyma işlemi sırasında karışıklık olmaması adına kalemin ile boyamanı tavsiye ederiz.3. Şimdi tersten düşünme zamanı! Oyma setin ile kazıdığın alanlar baskı sonucunda beyaz kalacak, kazımadığın alanlar ise siyah olacak. Bu sebeple, beyaz kalmasını istediğin yerleri kazımaya başla.

Lütfen Dikkat!
Oyma işlemini yaparken elini hiçbir zaman bıçağın önünde tutma. Linol bıçaklar keskindir ve bir aksilik yaşayarak elini kesmeni asla istemeyiz.4. Ana tasarımın oyma işlemi sonucunda ortaya çıktıktan sonra, deseninin daha dinamik gözükmesi için küçük kesikler atarak detay desenini uygulayabilirsin.5. Düz bir zemine baskı boyanın bir kısmını sanat kutundan çıkan ahşap çubuk yardımı ile transfer et. Sanat kutunu düz bir zemin olarak değerlendirebilirsin, biz öyle yaptık :)6. Düz zeminde bulunan baskı boyanın üzerinde merdaneni ileri geri hareketler ile gezdirerek boyanın merdanenin her yerine eşitçe dağılmasını sağla. Bu aşamada merdanenin üzerinde boyanın belli bölgelerde yoğunlaşmamasına ve her yerine eşit dağılmasına özen göstermen gerekiyor.7. Şimdi merdanen ile oyma işleminde hazırladığın linol tabakanı boyayabilirsin. Merdane ile ileri geri, yavaş hareketler ile boyanın tasarımının kazınmamış tüm yüzeylerine eşit şekilde sürülmesini sağlayabilirsin. Bu aşamada boyanın linol tabakanın hiçbir alanında bol kalmaması ve yalnızca yüzey kaplayacak kadar uygulanması sonucun başarılı olması açısından büyük önem taşıyor.

 

8. Linol tabakanın gerekli tüm alanı boya ile kaplandığında kağıt ile tabakanı bir araya getirme zamanı geldi demektir!9. Boyanın kağıda iyice işlemesi ve sorunsuzca transfer olması için tabakanın üzerine ellerini kullanarak iyice bastırmanı ve tabakanı kağıt üzerinde kaydırmamaya özen göstermeni tavsiye ediyoruz.10. Tabaka ile kağıdı bastırma işlemini takiben, artık transferi tamamlanan çizime ulaşmak için linol tabakanı yavaşça kağıdın üzerinden kaldır.11. Tebrikler! İlk linol baskın hazır :)


İLHAM VEREN VİDEOLAR

Maarit Hanninen dünya çapında en tanınmış linol sanatçılarından biri ve cömert bir tavır ile tüm linol sürecini de paylaşmaya devam eden bir sanatçı. Bu videoda Maarit Hanninen'in bir baskıyı oluşturmasını baştan sona izleyebilirsin. 


Bir linol baskının baştan sona hazırlanışını bu videodan izleyebilirsin.


Linol baskıya çok başarılı bir başka örneğin daha baştan sona hazırlanış videosu. Sanatçı hazırladığı tasarımı transfer kağıdı ile linol tabaka üzerine transfer ederek farklı bir tekniğe daha ışık tutuyor.


İnci Çokneşeli'nin anlatımı ile linol baskı tekniğine ait bilgiler ve uygulamalı olarak süreci izleyebileceğin başarılı bir video.


İLHAM VEREN HESAPLAR
  


YARATICI BİR SÖYLEŞİ: EMEL ÜLÜŞ

Emel Ülüş sanata nasıl bulaştı, biraz anlatır mısın?

Küçüklüğümde kendi kendime hep nesneleri başka bir şeye dönüştürmeye, kesmeye ve eklemeye meyilliydim. Bu oyunlarım zamanla etrafımda olan ve olmayan şeyleri hayal edip resmetmemi sağladı. Iki boyutlu ve üç boyutlu resimler yapıp kendimi mutlu ettim ilköğretim hayatım boyunca. Ardından güzel sanatlar lisesi sınavlarına hazırlandım ve kazandığımda tam olarak benim için sanatın başladığı yerdeydim.

Bu arada müzik olmadan asla, ilk sanatla yakınlığım müzik dersleri alarak başladı.

Kullandığın teknikler birbirlerinden çok farklı. Yağlı boya, linol baskı... Senin için de birbirinden çok mu farklılar yoksa benzer tarafları var mı?

Teknikler içeriklere göre şekilleniyor diyebilirim. Konu biçimi çağırıyor, bazen eksiliyor, kesiliyor yüzeydekiler bazen de boyalar yükleniyor. Baskı resim ve boya resim uygulanış olarak farklı görünsede nihayetinde hepsi resim olduğu için temeli kompozisyon, ışık gölge ve görüntünün estetiğine dayanıyor.

Peki, ruh haline göre kullandığın teknik değişiyor mu? Ne zaman baskı yapmak ya da ne zaman yağlı boya yapmak sana iyi geliyor?

Her şey neyi niye yapacağına karar verdikten sonra şekilleniyor. Yalnızca ruh hali yeterli olmuyor aslında fikir, duygu ve biçim bir araya geliyor. Sonra bir bakıyorsun bir seri oluşuveriyor. Resim sabah akşam hayatımın içinde, her an resim yapmaya devam edebiliyorum gün içinde fakat baskı resim ciddi bir hazırlık ve disiplin gerektirdiği için teknik açıdan plan yapmak gerekiyor.

Eserlerindeki figürlerin alışıldığın dışında. Hatta ilk bakışta karanlık bir tarafları bile var. Tarzını nasıl oluşturdun? 

Zaman eğer bi şeyin üzerine gidersen seni, senin gibi şekillendiriyor. Figürlerim zamanla soyut formlara dönüştü. Gerçeği resmetmek çok basit gelmeye başlayınca gerçekliği bozmak daha anlamlı olmaya başladı. Melankoliyi ve problemleri severim ve üzerine gitmekten korkmam, bundan haz duyarım. Bu durum da sizin tabirinizle işlerdeki “karanlık tarafı” güçlendiriyor tabi. (söyleşinin devamını okumak için tıkla)

KUTU BLOG'DA NELER YAZDIK?

TÜKETİM ÇAĞINDA SANAT


Sanayi ve teknolojinin gelişmesi, dünyadaki üretim biçimlerinin değişmesi dolayısıyla “tüketim” kavramını da sıklıkla duyar olduk. Modern çağın insanları olarak maddi/manevi her şeyi; ilişkileri, doğal kaynakları, sosyal ve kültürel değerleri, edebiyatı ve sanatı tüketiyoruz. Bu tüketim halinde, satın aldığımız ürüne olan ihtiyacımızdan ziyade, o nesnenin bizim sosyal kimliğimizin inşasında oynadığı rol önemli hale geliyor. Zaten kapitalizmin beslendiği kaynak da tam olarak bu.

Yaşadığımız toplum, on dokuzuncu yüzyılın başlarından beri, sosyolog ve ekonomistler tarafından tüketim toplumu olarak tanımlanıyor. Sosyolog Herbert Marcuse’ye göre, tüketim toplumunun dinamikleri, insanları tüketime dayalı yaşam biçimlerini satın almaya zorlayan ve yanlış/sahte ihtiyaçlar üreten bir sisteme dayanır. Sosyal kimliğimizin inşası ise bir anlamda işte bu sahte ihtiyaçların tüketimiyle gerçekleşir. (devamını oku)

ÜÇ AŞAMADA YARATIM SÜRECİ

Yaratım süreçleri çoğu zaman beraberinde birtakım açmazlar ve sıkıntılar getirir. “Yeteri kadar üretken değil miyim?”, “bir fikrim var ama geliştiremiyorum” ya da “bir yere kadar geliştirdim ama tıkandım” gibi tanıdık ve neden olduğunu bilirsek çözülemeyecek cümleler art arda sıralanır. Bir ressam, müzisyen ya da yazar olmasanız da hayatınızın birçok alanında yaratıcı bir sürece girmişsinizdir. Herkes bir kere bile olsa güneşin altında yatarken kendini hayali bir hikâyeye dahil etmiştir. (devamını oku)

RESİM SANATINDA SHAKESPEARE'İN İZİNİ SÜRMEK


İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare’i sevmeyen, ondan etkilenmeyen birini bulmak zordur. Kim sevmez ki 1600’lü yıllardan gelip günümüze tesir edebilen, o yoğun duygular ve zekice kurgulanmış metinlerin arasında kaybolmayı? Yazılmasının üzerinden çok uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen aşkı, öfkeyi, arkadaşlığı, yalnızlığı bugün bile onun dizelerinin arasında bulabiliriz.

Shakespeare’in en önemli sayılabilecek dehalarından biri, mitolojik hikayeleri, geleneksel halk anlatılarını ve tarihsel olayları yeniden ele alıp kendi diliyle yorumlaması ve onlardan birer edebiyat şaheseri çıkarması diyebiliriz. Shakespeare’in etkilendiği eserlerin olduğu kadar, Shakespeare’den esinlenen eserlerde var. Bu karşılıklı etkileşim resim sanatında da karşımıza sıklıkla çıkıyor. (devamını oku)

ÇAĞDAŞ SANAT NEDİR?

“Sanat Nedir?” sorusunun cevabını henüz net olarak verememişken uzun zamandır hayatımızda ikinci zor bir soru var: “Çağdaş Sanat Nedir?” 

Anlayamadığımız ya da alımlamakta zorluk çektiğimiz her esere, istemeden de olsa “çağdaş sanat” etiketi verebildiğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Aslında durum o kadar basit ve kolay anlaşılabilir değil. Peki, nedir çağdaş sanat? En kaba haliyle çağdaş sanatı, bugün yaşayan sanatçılar tarafından yapılan sanat olarak adlandırılabiliriz. Ancak bu da başka bir soruyu gündeme getirir. (devamını oku)

ENANİYET ZİNCİRİ

“Emniyetini bırak da gir içeri!”

Heyecan Şahin’in, “insanın yalnız kendisiyle ilgilenmesi, herkesi ve her şeyi kendi çıkarı için kullanma isteği (egoizm)” ve “kendini üstün görme, kendini her şeyin amacı olarak kabul etme eğilimi (egosantrizm)” anlamlarını içeren “Enaniyet” kavramını yansıttığı “Enaniyet Zinciri” sergisi, sanatçının birçoğunu üniversitede eğitim aldığı sırada ürettiği resim ve enstalasyon eserlerinden oluşuyor. (devamını oku)

YARATICI BİR SÖYLEŞİ - NAZİFE BALCI

Nazife Balcı kimdir ve sanata nasıl bulaştı, bize biraz anlatır mısın? 

Öncelikle sanata gönül vermeyi amaçladığını öğrendiğim kimselerin ve sanatseverlerin bana ulaşarak söyleşi yapmasından duyduğum memnuniyeti sizlerle paylaşmak isterim.

Sanata gösterdiğiniz emekten dolayı da sanat ve sanatçılar adına da teşekkür ederim.

Sanat adına “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözleri de sanat adına çok anlamlı olsa gerek.

Nazife Balcı’ya gelecek olursak o da insanlardan bir insan. Aramızdan biri yani. Sizlerden biri. Kısaca kendimden bahsedecek olursam... (devamını oku)

 • GittiGidiyor - Anneler & Babalar Günü

  2018 yılında şirket çalışanlarına Anneler Günü ve Babalar Gününde çocukları ile birlikte üretebilecekleri sanat kutuları hazırladık.

 • Bayer - Yılbaşı Tebriği

  2021 Yılbaşı tebriği dahilinde online olarak hazırlanmış temel modern kaligrafi eğitimi içeren atölye sayfası hazırladık.

 • Warner Bros - Saka Kuşu Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Saka Kuşu filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • EnerjiSa - Young Enerji Online Atölyeler

  Young Energy ekibi için özel hazırlanmış sanat kutuları ile online atölye gerçekleştirdik.

 • Warner Bros - Küçük Kadınlar Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Küçük Kadınlar filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • Kumsal Bebek - Doğumgünü Özel Kutusu

  Kumsal'ın doğumgünü için ailesi tarafından tüm davetlilerine Kumsal'ın temasına özel içerikli üretilen sanat kutuları hediye edildi.

 • Koç Üniversitesi

  İstanbul | 02.2018

  Kamp'18 Standı & Atölye

 • ArtAnkara

  Ankara | 03.2019

  Sanat Fuarı Standı

 • Pecha Kucha

  Eskişehir | 05.03.2017

  Kermes & Atölye

 • Socar

  İstanbul | 24.09.2017

  Kermes Standı

 • Koton

  İstanbul

  Şirket İçi Kermes