İçeriğe atla
Türkçe
 • English
 • Türkçe
Sepet

Kat Kat Kağıt Kutusu

Hoşgeldin!

Seni burada karşılamak ve doğa dostu yeni düzenimizde ağırlamak bizim için çok büyük bir keyif. Umarız bu düzenlememiz senin de hoşuna gitmiş ve hislerine tercüman olmuştur. Sayfanı aşağıya kaydırdıkça göreceğin üzere bu değişiklik pek çok avantajı da beraberinde getirdi.

Sözü daha fazla uzatmadan son bir kez daha bizimle olduğun için teşekkür ediyor ve seni sanat kutunla başbaşa bırakıyoruz :)


SANAT MALZEMELERİN

Bianyo Kretuar Bıçağı - 5 Yedekli
Renkli kartonlarına şekil verirken ve boyut eklemek için oluklu mukavvanı keserken kullabileceğin bıçak.


2 Set Tonlama Kartonları
Eserini yaparken tonlarını kullanabileceğin rengarenk kartonların.


Hovsta Çerçeve 10x15 cm
Eserini sergileyebilmen için derinliği olan çerçeven


Oluklu Mukavva / Maket Kartonu
Renkli kartonlarının arasına ekleyerek eserine boyut kazandırabilirsin.


Keçe Kesme Matı
Kesme işlemini yaparken kartonlarının altına koyarak çalışabilirsin.


Pritt Yapıştırıcı Stick 11 Gr
Oluklu mukavva ve renkli kartonları yapıştırırken kullanabilirsin.


EL ISITMA ÇALIŞMASI


1. Kartonlarını çerçeve boyutunda keserek kullanıma hazır hale getirebilirsin. Çerçeve boyutuna getirdiğin kartonlarını çalışmanı hazırlamaya başlamadan önce çerçevenin içerisine yerleştirerek boyutunu kontrol etmeni tavsiye ederiz :)2. Kartonlarını en üstte beyaz, akabinde tercih ettiğin renk grubunu açıktan koyuya ve en altta siyah olacak şekilde dizerek tonlamanı oluşturabilirsin.3. Beyaz kartonun en üstte bulunacak ve en büyük şekile sahip olan karton olacaktır. Bunun için beyaz kartonla başlamanı tavsiye ediyoruz. Öncelikle kartona dilediğin şekli çizerek başlayabilirsin. Biz, bu örnekte de olduğu gibi amorf bir şekil çizerek doğal bir su birikintisi tablosu hazırlamayı çok seviyoruz.4. Çizimini takiben, kartonunun altına sanat kutundan çıkan keçe kesme matını yerleştirerek kreatuar bıçağını kullanarak çizdiğin şekli kesebilirsin. Bu aşamada dilersen herhangi farklı sertlikte bir kesme tahtası da kullanılabilir.5. Beyaz kartonu takiben aynı işlemi sırasıyla 3 ton kartonumuza da uygulayacağız. Bunun için en açık tondaki kartonunu kestiğin beyaz kartonunun altına yerleştirerek kesilmiş bölümün içerisinde kalacak daha küçük bir şekil çizebilirsin ve kesebilirsin.6. Aynı işlemi siyah kartona gelene kadar 3 ton kartonuna da uygulayarak devam et.7. Yalnızca siyah kartonda kesim işlemi uygulanmamaktadır. Siyah karton en karanlık zemini temsilen kullanılması sebebiyle bütün olarak kullanıyoruz.8. Tüm kartonlar hazırlandıktan sonra, boyutlu olarak üst üste yapıştırabilmek adına oluklu mukavvaları küçük parçalar halinde kes.9. Oluklu mukavvaları kartonların serginelecek yüzünden gözükmeyecek şekilde arkasına gizleyerek Pritt yardımı ile yapıştır.10. Zaman ile kartonların çerçeve içinde çökmesini engellemek adına kartonların arka kenarlarına da daha büyük mukavva parçaları yapıştırmakta fayda bulunuyor.11. Arkalarına mukkava yapıştırdığın kartonları üst üste dikkatle hizalayarak yapıştır.12. Kartonlarını birbirine yapıştırmanı takiben çerçeveni aç ve tüm parçalarını çıkart.13. Çerçevenin ön camında bulunan koruyucu filmi sök.14. İlk olarak çerçeve camını çerçeveye yerleştir.15. Çerçeve camını takiben çalışmanı çerçeve yerleştir. Çerçevenden çıkan yükseklik aparatı ve paspartuyu bu çalışmamızda kullanmıyoruz.16. Veeeeee, ellerine sağlık!


İLHAM VEREN VİDEOLAR

Sanat kutundan da çıkan tmavi tonlarına benzer nitelikte tasarlanmış bir çalışmanın tüm hazırlanış sürecini izleyebileceğin çok başarılı bir video. 

Olga Skorokhod boyutlu kağıt kesme sanatında dünyada en çok takip edilen sanatçılardan biri ve bu videosunda da rengarenk çalışmasının hazırlanış sürecini tüm detayları ile bizimle paylaşıyor.

Dreaming Tree ekibi, babalar günü için hazırladığı özel videosunda kat kat kağıt sanatına dair farklı bir yaklaşım izleyen tekniğini anlatıyor. Tasarımına figürler eklemek isteyen ve yeni tatlar kazandırmak isteyenler için açıklayıcı bir video.


İLHAM VEREN HESAPLAR
YARATICI BİR SÖYLEŞİ: DERYA BARDAKÇI

Derya Bardakçı sanata nasıl bulaştı, biraz anlatır mısın?

Çocukluğumda oynadığım oyunların çoğu sanatsal içerikli oyunlardı. Çamur karıp ondan tencere, tabak ekmek yapardım.. taşların üzerine naylondan elbise dikerdim ve taşları dikiş makinesi olarak kullanarak taş bebekler yapardım.

Boyam olmazdı çoğu zaman.. otları,çiçekleri boyamak için ,sönmüş ateşin közlerini duvarlara çizmek için kullanırdım. Duvarlarını yeni badana eden komşularımızdan çok azar işittim bu konuda :)…Sanatçı ruhumu ,duyularımı besleyen bir köyde büyümüşüm büyüyünce anladım.. ilk okul ikiye başladığımda bir müfettiş gelmişti sınıfımıza…bize büyüyünce ne olacacağımızı sorduğunda..cevabım resim öğretmeni yada ressam olmak istiyorum dediğimde gülmüştü zor ama inşallah başarırsın demişti.Bende mesleklerle ilgili o yaşımda… ki büyüdüm hala aynı şeyi düşünüyorum…insanın yaparken keyif aldığı bir şeyin mesleğe dönüşmesi olarak algılamıştım….iyiki de öyle algılamışım :)… çünkü sanat benim kendimi ortaya koyma,ifade ve iletişim şeklim olmuştu belli bir süre sonra..

Derken sanatın içinde buldum kendimi..

Kullanmayı en ama en çok sevdiğin sanat malzemesi hangisi?

Ben yağlı boya eğitimi aldım fakültede fakat mezun olduktan sonra yağlı boyanın sanatsal heyecanımı desteklemediğini farkettim ve arayışlara başladım. Yolum suluboyayla kesişti.

İlk suluboya ya başladığımda sancılı bir süreç yaşasamda…kuruma anına kadar benim sanatsal heyecanıma eşlik etmesi, beni çok heyecanlandırmıştı…şuanda renkli mürekkepler de beni heyecanlandırıyor..

Çok farklı bir tarzın olduğunu görüyoruz. Kendi tarzını nasıl yarattın?

Psikoloji konusu ilgi duyduğum bir konu …renkleri de çok sevince …renklerin psikolojisiyle insan psikolojisini birleştiren bir imge fikri oluştu. Renkli evlerle “PSİKOLOJİK BARINAKLAR” serisi doğmuş oldu…ve çok hızlı kabul gördü.2014 yılında Antalya Sanayici İşadamları Derneği tarafından yılın sanatçısı ve sanat ödülünü getirdi ..Bu da atmış olduğum mayanın çok iyi tuttuğunun işaretiydi…

Kullandığın renkler gerçekten çok canlı. Renklerini nasıl seçiyorsun?

Sevdiğim renk tonajlarını tekli olarak temin ediyorum çünkü setlerin içinde favori renklerim olmuyor. Almanya ve Rusya dan tanıdıklara sipariş veriyorum. Son zamanlarda Çok amaçlı renkli mürekkeplerle destek detaylar kullanmaya başladım.. (söyleşinin devamını okumak için tıkla)

KUTU BLOG'DA NELER YAZDIK?

ÜRETMEK İÇİN YETERİNCE ZAMAN YOK MU?

Üretmek İçin Yeterince Zaman Yok Mu?

“İlham diye bir şey vardır ama seni ancak çalışırken bulur.”
Pablo Picasso

Bir yazar olarak meslektaşlarımdan; mesleği dışında sanatla ilgilenen arkadaşlarımdan sürekli duyduğum yakınmalardan biri de üretmek için yeterince vakit ya da motivasyon olmaması.

Bu anlaşılır bir durum olduğu kadar, dünyadaki tüm zaman bizim olsa yine de yetmeyecek gibi hissettiriyor. Bu aslında anlaşılabilir durum. Ancak dünyadaki tüm zaman bizim olsa, yine de yeterli olacağına emin olabilir miyiz? (devamını oku)

MÜZİĞİN RENKLERİ YA DA RENKLERİN MÜZİĞİ
Müziğin Renkleri ya da Renklerin Müziği


Sanat disiplinlerinin bir arada olması veya birbirinden etkilenmesi, sanatla ilgilenenler için en güzel keşif yollarından biri. Bir tiyatro oyununda bir tablonun izini sürmek, bir şiirde ritmi bulmak, bir notanın rengini görmek… Hepsi sanat üretiminin kendisi kadar keyifli bir eylem.

Resmettiği tablolardaki renkleri ve kompozisyonu geliştirmek için müziğin prensiplerinden faydalanan bazı ressamlar da var. Aynı zamanda müzisyen olan bir ressam, resim ve müzik arasında birçok ortak özelliği bize gösterebilir. Bu iki ayrı sanat formu asırlardır birbirinden etkilenmiş ve bir takım öğeleri birbirlerinden ödünç almış. Mesela kompozisyon, renk, renk skalası, tonalite, ritm sözcüklerinin her iki alanda da kullanılıyor olması bağlantılarının ne kadar güçlü olduğunu gösteren birkaç örnek. (devamını oku)

TATİLDE ÜRETMEK

Yaz geldi gelecek derken en sonunda güneşle kavuştuk. Peki tatildeyken nasıl üretmeye devam edeceğinizi düşündünüz mü?

“Tatilde üretmek mi?” dediğini duyar gibiyim. Tatil dönüşü çalışmayı planladıklarınızı ertelemeden, keyifli bir biçimde yapmaya devam edebilirsiniz. Sahilde güneşin tadını çıkarırken ya da uzun bir yolculukta müziğimizi dinlerken neden boyalarla, kalemlerle, renklerle birlikte olmaya devam etmeyelim ki? Hem ürettiğiniz eserin altına gittiğiniz şehrin ya da ülkenin ismini yazmak, orada olduğunuz tarihle imza atmak da güzel bir anıya dönüşecektir. Bunun için bavulunuzda biraz yer ayırmanız yeterli.

Belki çeşitli malzemelerin ve renklerin her birinden taşımak zor olabilir. Bizce bu da bir sorun değil. Çünkü renkleri birbirine karıştırıp yenilerini keşfetmenin keyfi tatil boyunca size eşlik edebilir. (devamını oku)

EN KISA FİLM


Sanatın ne olduğu, sanat üretiminin olduğu bütün çağlarda tartışıldı; hala da tartışılıyor. Öyle ki bu tartışmaların teorik izlerini Platon’un Devlet’ine kadar takip edebiliriz. Yüzyıllardan beri süregelen sanat nedir arayışına keskin bir tanım yapabilmemiz mümkün değil. Ama sanatın bizce ne olduğuyla dahil olabiliriz.

Akademik tanımlamaları, otoriteleri, galerileri, sanat eleştirmenlerini bir kenara bırakarak sanat, içinde bir hikâye barındıran, insana dair duygulara dokunan, düşündüren, hissettiren üretimler bütünüdür diyebilir miyiz? Son günlerde internet mecrasında dolaşıma giren eski bir video bana bunları yeniden düşündürmeye başladı. (devamını oku)

ATÖLYEDE SANAT VAR

Yaz dönemi sebebi ile Temmuz ve Ağustos aylarında İstanbul'da bulunan atölyemizde herhangi bir workshop vermeyeceğiz. Fakat Çeşme ve Bodrum'da atölye ihtimallerimiz bulunuyor, dolayısıyla gözün Instagram hesabımızda olsun :)
 • GittiGidiyor - Anneler & Babalar Günü

  2018 yılında şirket çalışanlarına Anneler Günü ve Babalar Gününde çocukları ile birlikte üretebilecekleri sanat kutuları hazırladık.

 • Bayer - Yılbaşı Tebriği

  2021 Yılbaşı tebriği dahilinde online olarak hazırlanmış temel modern kaligrafi eğitimi içeren atölye sayfası hazırladık.

 • Warner Bros - Saka Kuşu Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Saka Kuşu filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • EnerjiSa - Young Enerji Online Atölyeler

  Young Energy ekibi için özel hazırlanmış sanat kutuları ile online atölye gerçekleştirdik.

 • Warner Bros - Küçük Kadınlar Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Küçük Kadınlar filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • Kumsal Bebek - Doğumgünü Özel Kutusu

  Kumsal'ın doğumgünü için ailesi tarafından tüm davetlilerine Kumsal'ın temasına özel içerikli üretilen sanat kutuları hediye edildi.

 • Koç Üniversitesi

  İstanbul | 02.2018

  Kamp'18 Standı & Atölye

 • ArtAnkara

  Ankara | 03.2019

  Sanat Fuarı Standı

 • Pecha Kucha

  Eskişehir | 05.03.2017

  Kermes & Atölye

 • Socar

  İstanbul | 24.09.2017

  Kermes Standı

 • Koton

  İstanbul

  Şirket İçi Kermes