İllüzyon Meditasyon Sanat Kutusu

Merhaba!

Bu kutuda seni tam anlamıyla gözlerini kamaştıracak bir bahaneyle karşılıyoruz :) Çok basit şekillerle ve birkaç çizgiyle görsel illüzyonlar yaratabilir ve bunu yaparken meditasyon yapar gibi dinlenebilirsin. Sözü çok fazla uzatmadan dinlenmeye ve yaratmaya başlaman için seni kutunla baş başa bırakıyoruz.

SANAT MALZEMELERİN


Artline 0.1, 0.3 ve 0.5 Teknik Kalem
3 farklı uç kalınlığı ile kutumuzda yer alan Artline teknik kalemler suya dayanıklı yapısı sayesinde kuruduktan sonra suluboya ile kullanıma çok elverişlidir.

Faber Castell Albrecht Dürer Aquarelle Kalemler
Albrecht Dürer Aquarelle kalemler, Faber Castell'in en üst segment aquarelle kalemlerindendir. Sıcak gri, açık yeşil ve koyu turuncu renklerinde kutundan çıkan kalemlerini istersen kuru boya, istersen de fırçan ile ıslatarak suluboya gibi kullanarak desenlerine gölgeleme ve renklendirme yapabilirsin. 

Hataş 20 cm. Cetvel
Desen çizimlerinde düz çizgi çizmekte kolaylık sağlaması adına cetvelini kullanabilir ve kusursuz çizgiler elde edebilirsin.

Fanart Series 123 No:3 Suluboya Fırçası
Faber Castell aquarelle kalemlerin ile boyadığın alanları suluboyaya çevirmek istersen fırçanı suya batırıp üzerinden geçmen yeterli olacaktır. Kuru boyanın hızla suluboya estetiğine dönüştüğünü göreceksin.

Royal Talens Mix Media 200 gr. A5 Resim Bloğu
Hafif dokusu, kalınlığı ve suluboyaya uygun yapısı ile hem teknik kalemlerine hem de renklendirmene birebir uygun resim bloğunu en kısa zamanda doldurmanı ve bizimle paylaşmanı dileriz :)


EL ISITMA ÇALIŞMASI1. Görsel illüzyonunu yaratmaya başlamanın ilk aşaması ana şeklini seçmekten geçiyor. Burada bizim tavsiyemiz, özellikle ilk kez deneyenler için, basit şekiller olan kare, üçgen ya da altıgen gibi köşeli şekillerden başlamak olacaktır. Cetvelini kullanarak şeklini dilediğin boyutta kağıdına çizebilirsin.


2. Taban şeklini çizdikten sonra artık illüzyonunu yaratmaya hazırsın. İlk adım, hangi şekli seçtiğin farketmeksizin, bir köşesinden, yan kenarın biraz içine doğru çizgi çekerek oluyor. Yukarıdaki örnek görselde nasıl yapıldığını inceleyebilirsin.


3. İlk çizgini çektiysen, tekniğin tüm esprisini anlamış ve uygulamış olduğunu söylemekten keyif duyarız :) Şimdi, şeklin hepsini doldurana kadar ulaştığın köşeden, bir sonraki kenara çizgi çekerek devam etmen gerekiyor.


4. Bu işlemi dilersen şeklin tüm içini doldurana kadar devam ettirebilir ya da dilediğin noktada sonlandırıp, şeklin ortasına farklı bir tasarım düşünebilirsin. 5. Tüm şekli tamamladığında, şeklin en ortasından doğan bir girdap görseline ulaşıyorsun. Yukarıdaki örneklerde kare, üçgen ve altıgende nasıl uyguladığımızı inceleyebilirsin.6. Basit şekiller ile tecrübelendiğine göre, şimdi biraz seviye arttırarak daha kompleks şekillerde deneme yapabiliriz. Biz bir kare içerisine yerleştirilmiş farklı dikdörtgenler ile bir şekil hazırladık. Bu aşamada dilediğin şekilleri birleştirip ilerleyebilirsin.7. Şeklinin bordürlerini çizdikten sonra aynı 2. adım itibari ile uyguladığımız gibi, her bir şeklin içerisine çizgilerimizi çizmeye başlıyoruz. Burada önemli olan dış şekil olan kapsayıcı şekli baz almıyoruz, içerde bulunan küçük şekillere çizim yapıyoruz.8. Tüm çizgilerimizi çizdiğimizde, ilk başta çizdiğimiz bordürler dahi görünmez oluyor ve tek bir katmanlı illüzyon yaratmış oluyoruz. Bu sonuç çizeceğin temel karmaşık şekle göre her zaman farklılık gösterecek ve her seferinde büyüleyici başka bir sonuç çıkaracaktır.9. Çizimini siyah beyaz bırakmak ya da ince kalemlerin ile içine gölgelemeler yapmak isteyebilirsin. Fakat eğer boyamak ve renklendirmek istiyorsan, kutundan çıkan Faber Castell aquarelle kalemlerini kullanabilirsin. Renklendirmeyi, öncelikle aquarelle kalemlerini hiç bastırmadan, çok hafifçe renklendirmek istediğin alanları boyayarak başlatabilirsin.10. Eğer renklendirmende suluboya estetiği yakalamak istiyorsan, kutundan çıkan suluboya fırçanı ıslatıp boyadığın alanların üzerinden geçmeni tavsiye ederiz. Su boyana temas ettiği anda boyan çözülmeye başlayacak ve suluboya etkisini göreceksin.10. Çizeceğin şekil, içini doldurmaya nasıl başlayacağın ya da renklendirme ile ilgili herhangi bir sorun olursa fotoğrafını çekip 05433715691 numaralı Whatsapp hattımıza mesaj atman yeterli :) Tasarımlarını görmek için sabırsızlanıyoruz!


İLHAM VEREN VİDEOLAR


Jon Harris spiral çizim konusunda dünyada en çok vakit geçirmiş güncel sanatçılardan biri. Bu videosunda basit bir karenin çizimini örnekliyor ve detaylarıyla izlemenize olanak sağlıyor.


El ısıtma çalışmamızda da denediğimiz üzere, taban şeklimizi karmaşıklaştırdıkça bambaşka sonuçlar elde edebiliyoruz. Bu videoda Nidhi Prakash buna çok güzel bir örnek hazırlıyor ve oldukça karmaşık bir taban şekilden çok keyifli bir desen ortaya çıkartıyor.


Taban şekil olarak köşeli yerine kıvrımlı şekiller kullanmak istersen, Jon Harris'in bu videosunda bunu nasıl yapacağına dair detayları izleyebilirsin. Prensip olarak köşeli ile birebir aynı uygulamaya sahip kıvrımlı şekiller, görmeye alışmak için biraz daha tecrübe gerektiriyor. Fakat kıvrımlı şekilleri de çözdükten sonra dilediğin her silüet görselin için doldurabilirsin :)

YARATICI BİR SÖYLEŞİ: 
UZM. KLİNİK PSİKOLOG SELİN EREKLİ
Selin Erekli kim? Kendini nasıl tanımlıyorsun?

Sen kimsin? Kendini nasıl tanımlarsın sorusunun zorluğuyla bir kez daha yüzleştim. İnsan en geç, en zor kendini tanır ya; iç gözlem, öze yönelik farkındalık büyük mesele.
Beni bir başkasına sorsanız bambaşka tanımlar belki ama kendi penceremden BEN; neşeli, sosyal, renkli, duygusal, spor sever, sanat sever, hayvan sever, empatik, adil, az biraz çılgın, fevri, inatçı, azimli, işine aşık bir kadınım.
Beni izlediğim bir çizgi film etkisinde hönkürerek ağlayarak da görebilirsiniz, ciddi bir toplantıda sert bir suratla da; hayvan barınağında köpekler arasında çamur içinde de bulabilirsiniz, terapi köşemde kırmızı rujumla da

Psikoloji ile sanat çok iç içe iki kavram ve her sanatçı için psikoloji neredeyse her işin içinde olmak zorunda olan bir öğe. Peki psikologluk ile sanatçılık nasıl bir arada yaşıyor? Çakışıyorlar mı yoksa birbirlerini besliyorlar mi?

Birbirlerini besliyorlar demek az bile kalır. Birbirlerinden besleniyorlar, hatta birlikte varlar!
Sanatın kökleri muhakkak psikolojiye iniyor. Psikolojiden besleniyor. Psikoloji biliminin kökü de insanın özüne iniyor. En derinine, en mahremine, en karanlık yerine, en renkli köşesine dokunuyor. Terapi dediğimiz şey sanatın ta kendisi !
Okullarda teoride öğrendiğimiz her şey, terapi koltuğuna oturduğumuz an ufacık kalıyor.
Şahsen ben ilk seansımda titrediğimi asla unutamam  Her insan biricik, özel, farklı, değişik bir renge sahip. Dolayısıyla terapi süreci de biricik oluyor. Yağlı boya ve akrilik boyada kullanılan fırçalar nasıl ki farklı; terapi süreçleri, kişiden kişiye bambaşka tekniklerle, kişinin karakteriyle, dokusuyla, yapısıyla, özüyle bambaşka yollarla şekilleniyor.
Yoksa hangi ruha, öze, kalbe dokunmak mümkün?
Psikologlar, terapi yapan gizli sanatçılar efendim.

Son olarak da Kasım'20 Sanat Kutusu'ndan harika çalışmalarından biri çıktı. Bize bu eserinden bahseder misin?

Anlamı çok derin bir resim aslında.
Rengarenk gözüken, gözüktüğü halinden çok uzakta olan, bastırılmış, sindirilmiş, ürkütülmüş hayatların mimiklere yansıması.
Gözlerine bakın. Lütfen, yakınlaşıp da bakın.
Mavi ot, yeşil gökyüzü, puantiyeli pembe saç, tupturuncu kıyafet silebilmiş mi sizde gözündeki hüznü?
Seans odasında çok sık karşılaştığım hikayelerden esinlenerek çizmiştim.
Mutluluğu rol sanan hayatlar.
Ayağına küçük gelen o ışıklı ayakkabıyı giyemediği için çılgınca ağlayan çocuk gibi.
Özdeki mutluluğu göremeyenler gibi...

 • GittiGidiyor - Anneler & Babalar Günü

  2018 yılında şirket çalışanlarına Anneler Günü ve Babalar Gününde çocukları ile birlikte üretebilecekleri sanat kutuları hazırladık.

 • Bayer - Yılbaşı Tebriği

  2021 Yılbaşı tebriği dahilinde online olarak hazırlanmış temel modern kaligrafi eğitimi içeren atölye sayfası hazırladık.

 • Warner Bros - Saka Kuşu Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Saka Kuşu filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • EnerjiSa - Young Enerji Online Atölyeler

  Young Energy ekibi için özel hazırlanmış sanat kutuları ile online atölye gerçekleştirdik.

 • Warner Bros - Küçük Kadınlar Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Küçük Kadınlar filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • Kumsal Bebek - Doğumgünü Özel Kutusu

  Kumsal'ın doğumgünü için ailesi tarafından tüm davetlilerine Kumsal'ın temasına özel içerikli üretilen sanat kutuları hediye edildi.

 • Koç Üniversitesi

  İstanbul | 02.2018

  Kamp'18 Standı & Atölye

 • ArtAnkara

  Ankara | 03.2019

  Sanat Fuarı Standı

 • Pecha Kucha

  Eskişehir | 05.03.2017

  Kermes & Atölye

 • Socar

  İstanbul | 24.09.2017

  Kermes Standı

 • Koton

  İstanbul

  Şirket İçi Kermes