Balonla Soyutlama Sanat Kutusu

Hoşgeldin!

Bu ay seni Kutuda Sanat Var atölyelerinin ilk başladığı günden bu yana en çok severek uyguladığımız tekniğimiz ile tanıştırmak istiyoruz: Balonla Soyutlama. Öğrenmesi çok basit, yaparken kendini durdurması çok zor bir yönteme hazırsan sözü daha fazla uzatmadan sana sanat kutun ve malzemelerinle bol keyif diliyoruz :)

SANAT MALZEMELERİN


Mini Balonlar
Bir sanat malzemesi olarak tanıtılacağını belki kendi de tahmin edemezdi ama bu kutumuzun en olmazsa olmazı olan sanat malzemesi işte bu balonlar. Boyalarımızı hazırladıktan sonra tuvale aktarmak için kullanacağız.

ArtDeco Akrilik Boyalar
Siyah, beyaz ve mavi renkler ile çok keyifli bir uyum çıkartan yarı profesyonel ArtDeco akrilik boyalar, su ile seyretilmeye müsait.

Pres Tuvaller
Kutundan çıkan 3 adet pres tuval hem sert tabanı sayesinde balon ile çalışmaya müsait, hem de çalışman hazır olduğunda çerçeveletmek için mükemmel bir seçim.

Damlalık
Akrilik boyalarını su ile seyreltirken orantıyı doğru ayarlayabilmende sana fayda sağlaması adına damlalığını kullanabilirsin.

Boya Bardakları
Karıştırması ve az miktarda tuvale boya aktarma işlemini kolaylaştırmak adına kutuna sert plastikten shot bardakları ekledik. Böylece Balonla Soyutlama'ya en uygun bardaklar ile kolayca çalışabilirsin.


Karıştırma Çubukları
Akrilik boyanı, bardaklarında su ile karıştırarak uygulamanın gerektirdiği kıvama getirmeni sağlayacak çubuklardır.EL ISITMA ÇALIŞMASI1. Balonla soyutlama çalışmasına başlamak için öncelikle plastik bardaklarına dilediğin boyalardan yaklaşık 1 cm derinlikte olacak kadar boya doldurman gerekmektedir. Bu aşama için kutundan çıkan akrilik boyalarına ek olarak, eğer varsa farklı renk akrilik boyalar da kullanabilirsin.


2. Akışkan sanatın gereği olarak bardaklara koyduğun akrilik boyanı su ile seyreltmen gerekmektedir. Bunun için shot bardaklarına koyduğun 1 cm derinliğinde akrilik üzerine ortalama 60-65 damla suyu damlalık yardımı ie koyman yeterlidir.


3. Karıştırma çubuklarını kullanarak su eklediğin tüm boyalarını karıştırabilirsin. Yavaş ve uzun süre karıştırmak boya ile suyun daha iyi çözülmesini ve doğru kıvama ulaşmanı sağlayacaktır. Tüm boya su içinde çözülene kadar karıştırmaya devam etmen gerekir.


4. Kıvamı kontrol etmek için karıştırma çubuğunun ucuna biraz boya alıp bardağına damlamasını izleyebilirsin. Boyan akışkan bir bal kıvamına geldiğinde doğru olacaktır. Çok sıvı bir boya renklerin birbirine fazla geçmesini, az su katılmış boya ise bardaktan tuvale dökmeni zorlaştırabilir. Eğer istediğin kıvama daha ulaşamadıysan damlalık yardımı ile biraz daha su ekleyip tekrar karıştırabilirsin.5. Şimdi geldik işin en zevkli kısmına: Çok basit, balonlarını şişir :)6. Bardaklarında hazırladığın boyalarını tuvalin üzerine çok az ve üst üste dökerek balonla baskı için taban oluşturman gerekmektedir. Burada dilediğin renkleri ve dilediğin sırada kullanabilirsin.7. Az önce en zevkli kısım demiştik ya, onu geri almamız lazım :) En zevkli kısım şimdi geldi! Eline şişirdiğin balonunu al ve tuvalin üzerinde oluşturduğun boya birikintisi üzerine bastır. Balonu oluşturmak istediğin dairenin boyuna göre dilediğin kadar bastırabilirsin. Bastırma gücün ve balonu geri çekme yönün oluşacak desene karar verecek.8. Tasarlamak istediğin kompozisyona göre bu işlemi dilediğin kadar tekrarlayabilir, üst üste ya da birbirine değmeden baskı yapabilirsin. Bu aşamada belirtmemiz gereken tek detay, eğer bir önceki baskın kurumadan üzerine basarsan dairenin sınırları birbirine geçebilir ve keskin çizgiler alamazsın.9. Eğer belirgin çizgiler ile bir kompozisyon oluşturmak istiyorsan, boyanın kurumasını bekleyebilir ya da bir saç kurutma makinası yardımı ile boyanı hızlıca kurutabilirsin. Bize sorarsan, her iki yöntemi de denemeni ve hangisini daha çok sevdiğine karar vermeni tavsiye ederiz :)10. Bizim balonla soyutlama resmimiz böyle oldu :) Senin resmini de merak ediyoruz. Bizi Instagram üzerinden @kutudasanatvar ile etiketleyerek resmini paylaşırsan, biz de hesabımızda paylaşmaktan çok mutlu oluruz.


İLHAM VEREN VİDEOLARWigglz' Art balonla soyutlamayı ıslak zemin üzerine uygulayarak alınabilecek farklı sonuçları görebilmek için çok başarılı bir video paylaşmış. El ısıtma çalışmasında da bahsettiğimiz kesin çizgiler yerine, tamamen arka plan ile iç içe geçen desenler için bu videoyu referans olarak kullanabilirsin.


Mii Paintings standart balonla soyutlama uygulamasına ek olarak yaptığı bordürler ve gölgelemeler ile, balon baskıları üç boyuta taşıyor ve çalışmasına bambaşka bir görüntü katıyor.Molly's Artistry'nin "Field of Dreams" eseri Balonla Soyutlamanın temelini anlamak ve önceden hazırlanmış bir arka plan ile etkisini arttırmayı görmek için çok iyi bir örnek. Keyifli izmeler dileriz!

 • GittiGidiyor - Anneler & Babalar Günü

  2018 yılında şirket çalışanlarına Anneler Günü ve Babalar Gününde çocukları ile birlikte üretebilecekleri sanat kutuları hazırladık.

 • Bayer - Yılbaşı Tebriği

  2021 Yılbaşı tebriği dahilinde online olarak hazırlanmış temel modern kaligrafi eğitimi içeren atölye sayfası hazırladık.

 • Warner Bros - Saka Kuşu Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Saka Kuşu filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • EnerjiSa - Young Enerji Online Atölyeler

  Young Energy ekibi için özel hazırlanmış sanat kutuları ile online atölye gerçekleştirdik.

 • Warner Bros - Küçük Kadınlar Ön Gösterim Kutusu & Atölyesi

  Küçük Kadınlar filminin Türkiye ön gösterimi öncesi davetliler ile birlikte film temasına özel hazırlanmış kutularımız ile sanat atölyesi verdik.

  İzlemek için tıklayın >

 • Kumsal Bebek - Doğumgünü Özel Kutusu

  Kumsal'ın doğumgünü için ailesi tarafından tüm davetlilerine Kumsal'ın temasına özel içerikli üretilen sanat kutuları hediye edildi.

 • Koç Üniversitesi

  İstanbul | 02.2018

  Kamp'18 Standı & Atölye

 • ArtAnkara

  Ankara | 03.2019

  Sanat Fuarı Standı

 • Pecha Kucha

  Eskişehir | 05.03.2017

  Kermes & Atölye

 • Socar

  İstanbul | 24.09.2017

  Kermes Standı

 • Koton

  İstanbul

  Şirket İçi Kermes