About Us

 

Kutuda Sanat Var niye var ve neden böyle bir iş yapıyor?
Çünkü sanat her yaş, her kesim, her zevk, kısaca herkes için gerçek anlamda ulaşılabilen bir değer olmalı. Sanat kavramının altını sadece lüks bir zevkin tüketildiği fiyatlar ile doldurduğumuz takdirde daha üretim seviyesinden niş, kısıtlı ve ulaşılamaz bir süreç başlatıyoruz. Tüketen de üreten de lüks bir yaklaşım içinde yanılgısı başlıyor ve biz sanattan uzaklaşmak zorunda bırakılıyoruz. Halbuki sanat insanlık tarihinin başından bu yana insanın doğal ihtiyaçlarından biri gibi hep varolmuş ve insan olduğu sürece de engellenmeye çalışılsa da her zaman kapatıldığı kutudan dışarı taşmış, engellenemeyen bir insan dürtüsü. İnsana ait, bu kadar doğal bir dürtü nasıl lüks olabilir ki?

Kutuda Sanat Var ne değer katıyor?
Kutuda Sanat Var orijinalliği, edisyonu, tekniği, vs. sebebi ile yüksek fiyatlara satılmak durumunda olan sanat eserlerinin imzasız ve edisyonsuz dijital baskılarını satarak ortadan fiyat bariyerini kaldırıyor. Katılan sanatçıların da bu değere verdikleri önem ve gösterdikleri fedakarlık sayesinde, 300'den fazla sanat eserini günlük herhangi bir harcama fiyatında duvarınıza asmanıza imkan sağlıyor. Böylece de sanatı, ileri yaşlarda çok para sahibi olmayı beklemeden, daha gençlik yaşlarında duvarında tecrübe etme ve beraber yaşayıp, ondan beslenmeyi öğrenme şansı ortaya çıkıyor.

Projeyi özgün ve özel kılan nedir?
Türkiye topraklarından gerçek sanatçıların işlerini bu topraklardaki sanat seven insanlara ulaştırarak sanatçı, sanat seven ve biz sanat girişimi adına kazan-kazan-kazan bir ilişki kuruyoruz. Ve tüm bu kazananların birlikteliğinde sanatın ta kendisi kazanıyor, çünkü sanat insan olmadan yaşayan bir olgu değil ve insanla buluşmadığı sürece de hakkını göremiyor. Dolayısı ile bu ortaklık ve yanımızda yer alan sanatçılar ile sanata değer katıyoruz.

Ulaşılabilir Sanat projesi kim için?
Orijinal ve fine-art print sanat eserleri ile bütçesi örtüşmeyen ya da harcamayı yapmayı tercih etmeyen herkes için. Sanat eserleri birkaç etken ile fiyatlandırılır; sanatçının değeri, orijinallik, imza, edisyon adedi ve malzeme. Kutuda Sanat Var öncelikle dijital baskı yaptığı için malzeme öğesi fiyat hesabından eksiliyor. Akabinden, imza ve edisyonu sanatçının orijinal işlerine bıraktığımız için ciddi iki fiyat kalemi daha ortadan kalkıyor. Son olarak ise, bu projeye değer katmayı kabul etmiş tüm sanatçılar eserlerinin eşit fiyattan satılmasını kabul ederek kendi isim değerlerini de ulaşılabilirlik adına elimine ettikleri için, çok uygun fiyatlarla gerçek sanatı ulaşılabilir bir şekilde sunabiliyoruz.

Sanat piyasası içinde Ulaşılabilir Sanat Projesi nereye yerleşiyor?
Sanata ilgi duyan fakat bütçesini aştığı için ulaşamayan herkesin hedefine yerleşiyor. Türkiye şartlarında bir sanat eseri satın almaya müsait şartlara gelmek ortalama minimum 35 yaşlarına denk geliyor. Bu ise sanatı yaşam alanında tecrübe etmeye başlamak için çok geç bir zaman, çünkü ilham alınacak, hayatına katılacak ve her gün kendisi ile nefes alacağın sanata dair bir alışkanlık geliştirmek için en verimli yaşları geride bırakmış oluyoruz. Kutuda Sanat Var da bu sebeple imza ve edisyonsuz eser baskılarını satmayı kabul eden fedakar sanatçılar ile çalışıyor. Bu sayede bir üniversite öğrencisi dahi eserlerini sevdiği bir sanatçının resmini duvarına asabilir ve her gün sanatı soluyarak hayatına çok genç yaşta dahil edebilir.