Etiket ile filtrele:

Etiketli makaleler "yaraticilik"

Suluboyaya Nasıl Başlasam?

Suluboyaya Nasıl Başlasam?

Kutuda Sanat Var'ın nasıl çıktığını artık hemen hepiniz biliyorsunuz. Yine de bilmeyenler için kısaca bahsedelim; herkes tembelliğe bir bahane bulurken biz üretmeniz için bahaneler buluyoruz. Gereken bütün malzemeleri de size bir kutu içinde yolluyoruz. Böylece üretmemek için hiçbir bahaneniz kalmıyor. Amaç sanatı hayatınıza bulaştırmak. Harika değil mi? 

Bir süredir internet sözlüklerinde "suluboya çok fazla malzeme gerektiriyor, kuru boya daha kolay" ya da "kontrol edilmiyor ve dağılıyor" içerikli bazı yorumlar okuyoruz. Bu yüzden suluboyaya başka bir açıdan bakıp suluboya ile çalışmanın keyfinden bahsetmek istedik. Size biraz suluboyadan ve daha kolay nasıl başlayabileceğinizden bahsedeceğiz.

Yaratıcı Bir Söyleşi - Durukan Demiroğlu (@nakurud)

Yaratıcı Bir Söyleşi - Durukan Demiroğlu (@nakurud)
Çizim yapmaya 8-9 yaşlarında dedemin her ay kendi özel bir defterine çizdiği karikatürlerin üzerinden geçerek, hemen yanlarına aynılarını çizmeye çalışarak başladım.O da bunu farkettiğinde epey hoşuna gitmişti ve bana uzun süre pratikler yaptırmıştı. Aslında ilk olarak tam bu dönemde başladım diyebilirim. Sonrasında ise herhangi bir sanat eğitimi almadım ancak hayatımda çizim bundan sonra hep ara ara kendi halinde vardi.

Sanat Oyunları

Sanat Oyunları
Bizleri bir süredir takip eden herkes, yetenek, yaratıcılık, ilham gibi kavramlara karşı düşüncelerimizi zaten biliyor ama ilk defa temas edenlere, bu yazıyla birlikte “Yetenek ısrarla kazanılabilir mi?” ve “Sanat Bahanesi, Sınırlar ve Yaratıcılık” yazılarımıza da bakmayı tavsiye ederek başlayalım. Bahsi geçen yazılarımızda, ilhamın bir peri olmadığından ve gelmesi için keyfini beklemeye gerek olmadığından bahsetmiştik. Bizce ilham olsa olsa, yaratıcılığın harekete geçtiği anlardır ve bu yazımızda, yaratıcılığımızı kışkırtacak birkaç küçük oyundan bahsedeceğiz. Bu oyunları tek başınıza oynarken, yaşam içindeki binlerce zorunluluğu düşünmekten uzaklaşabilmenizi umuyoruz. Üstelik oyun tamamlandığında ortaya çıkan esere şaşıracağınızı garanti ediyoruz.