Aklın Yittiği Yerde Sürrealist Kadın Sanatçılar

Aklın Yittiği Yerde Sürrealist Kadın Sanatçılar
Türkçeye “gerçeküstücülük” olarak çevrilen sürrealizm akımı temel olarak aklın denetimini reddeder. Estetik ve ahlaki kaygıların üzerinde, yeni bir sanat anlayışının arayışıdır. Bilinç ve gerçeklik; bilinçdışı ve rüyalar sürrealist eserlerde bir araya gelir ve aslında sürekli olarak yeniden keşfedilir. Keskin sınırlamaların ve tanımların aksine daha sonsuz bir alanda gezinme imkânı sunar.

Yaratıcı Bir Söyleşi - Durukan Demiroğlu (@nakurud)

Yaratıcı Bir Söyleşi - Durukan Demiroğlu (@nakurud)
Çizim yapmaya 8-9 yaşlarında dedemin her ay kendi özel bir defterine çizdiği karikatürlerin üzerinden geçerek, hemen yanlarına aynılarını çizmeye çalışarak başladım.O da bunu farkettiğinde epey hoşuna gitmişti ve bana uzun süre pratikler yaptırmıştı. Aslında ilk olarak tam bu dönemde başladım diyebilirim. Sonrasında ise herhangi bir sanat eğitimi almadım ancak hayatımda çizim bundan sonra hep ara ara kendi halinde vardi.

Sanatçı Adaylarının Dokuz Yanılgısı

Sanatçı Adaylarının Dokuz Yanılgısı
Bir süredir “hobi” olarak sürdürdüğünüz sanat üretimine yoğunlaşmak ve en nihayetinde de sanatçı olmak ister miydiniz? Şimdi içinizden “sanatçı olunmaz, doğulur” diye geçiriyor olabilirsiniz. Bu birazdan sıralayacağımız dokuz yanılgının dışında kalan ama aşılması hayli zor olan bir ön yargı. Bu ön yargı ne yazık ki sanatçı olmanın salt yetenek ve özel bir statü olduğu genel kabulünden geliyor. Birazdan okuyacağınız dokuz madde ise bir insanın sanatçı olmak için asıl halletmesi gereken meseleleri açıkça ortaya koyacak.