Etiket ile filtrele:

Etiketli makaleler "sanat bahanesi"

Bir Fenomen Olarak Sanat

Bir Fenomen Olarak Sanat
Bugünkü yazımızda, insanlar için sanatın neden gerekli olduğunu, neden bir biçimde hep varlığını sürdürdüğünü, hangi ihtiyacı karşıladığını anlamaya çalışacağız… Anlamaya çalışacağız çünkü bu konuda tek bir doğrudan, tanımdan ya da tespitten bahsetmek çok da olası değil. İnsanlık tarihi boyunca kimi zaman şifalandırmak için kullanılan, kimi zaman bir işkence aracı olarak benimsenen, yasakları delen, isyan eden, öğreten, kutsanan ve aşağılanan bir kavramdan bahsediyoruz. Tüm bu saydıklarımızı sağlayan “şey” neyse, biz ona sanat diyoruz. Dolayısıyla bu yazıda “sanat” kavramını bir fenomen olarak ele alıp, birlikte kafa yoralım istedik.

Sanat Bahanesi, Sınırlar ve Yaratıcılık

Sanat Bahanesi, Sınırlar ve Yaratıcılık

Kutuda Sanat Var olarak, yola çıktığımız ilk günden beri “Sanat Bahanesi” yaratma çabamızı sık sık dile getiriyoruz. Bu yazımızda sizlerle, bunu neden dert edindiğimizi paylaşmak istedik.

Yaratıcılık kavramı, tıpkı sanat gibi hakkında bir çok şehir efsanesi üretilmiş bir muamma. Yaratıcılık ve ilham kelimeleri bir kancayla birbirlerine bağlanmışçasına bir arada anılan, hatta bazen birbirine denk sayılan iki kavram halini almış durumda.