Etiket ile filtrele:

Etiketli makaleler "akrilik"

Akışkan Sanat (Fluid Art)

Akışkan Sanat (Fluid Art)
“Nerden Çıktı bu Akrilik Dökme” yazımızda, Akrilik Dökme sanatının ilginç hikâyesinden bahsetmiştik. Bugün de, çeşitli tekniklerle ve “dökme, damlatma, üfleme” gibi isimlerle karşımıza çıkan ancak “fluid art” üst başlığında toplayabileceğimiz sanat “trend”inden bahsedeceğiz. Sanat akımı değil de “sanat trendi” dememizin sebebi “fluid art” yönteminin dünyada ve ülkemizde çılgınca yayılıyor olması ve hemen herkeste deneme isteği uyandırması.

Nereden Çıktı Bu Akrilik Dökme?

Nereden Çıktı Bu Akrilik Dökme?

Bugün dünyada “Fluid Art ya da Acrylic Pouring” olarak adlandırılan ve gün geçtikçe daha da popüler hale gelen “Akrilik Dökme” sanatının 1930’larda başlayan ilginç yolculuğundan bahsedeceğiz.

Bu yolculuğun kahramanı David Alfaro Siqueiros isimli Meksikalı ve Marksist bir ressam. Daha çok Mural yani “çok geniş alanlara ve büyük binalara resimler yapan” biri olarak biliniyor ancak tarihle arası iyi olanların onu ressam olarak değil, bir suikastçı olarak tanıması da muhtemel. Siquerios, Troçki’ye suikast düzenlemesiyle daha popüler olduğu için, onun politik kimliği, ressamlığını bir parça gölgede bırakmış durumda. Onun sanat üzerine yaptığı çalışmaları duyunca, “keşke böyle olmasaymış” demekten kendimizi alamıyoruz.