Kutu Blog

Rönesans’ta Neler Oldu? (2. Bölüm)

Rönesans’ta Neler Oldu? (2. Bölüm)
Bir önceki yazımızda Antik Yunan’dan günümüze “sanat” olarak çevirilen “Techne” kelimesinin aslında “Zanaat/sanat” için, yani bir konuda ustalıkla üretimde bulunma işi için kullanıldığını anlatmıştık. Günümüzde hala yaygın olarak kabul gören “Sanat, sanat içindir” algısının oluşması, sandığımız kadar uzun bir süre önce gerçekleşmedi aslında.

Ya Antik Yunan’da Sanat Kelimesi Yoksa? (1. Bölüm)

Ya Antik Yunan’da Sanat Kelimesi Yoksa? (1. Bölüm)
Bugün Antik Yunan, tiyatrodan resime, heykelden şiire ve müziğe bir çok sanat dalının doğduğu ve geliştiği medeniyet olarak kabul edilir. Sanat eğitimi veren tüm fakültelerde Antik Yunan sanatına genişçe yer verilir. Çok sayıda kuramcı ve tarihçi tarafından, Antik Yunan ve Roma’da günümüzdeki güzel sanatlar kavramının benimsendiği kabul edilir. Ancak Larry Shiner’in bu konuda küçük bir itirazı var. Bu itiraz, bir varsayımın çok ötesinde tarihi verilere ve kapsamlı bir bakış açısına dayanıyor. Günümüzde bir çok dile “sanat” olarak çevrilen kelimenin Antik Yunan’daki karşılığı “Techne” ve bu kelime o dönemde, bugün “zanaat” dediğimiz şeyleri de içine alıyor. Techne kelimesi marangozluk, şiir, tıp, heykelcilik, at terbiyeciliği gibi birbirinden çok farklı alanları kapsayan, insanlardaki imal ve icra kabileyetine işaret eden bir kelime olarak karşımıza çıkıyor.

Sanat Dünyayı Değiştirebilir mi?

Sanat Dünyayı Değiştirebilir mi?

Başlıktaki soruyu Fransız Graffiti sanatçısı JR ilk duyduğunda, belki de bu yazıyı okuyan bir çok insan kadar ümitsizdi ama sonra…

JR, bugün yüz yılın en önemli ve en geniş kitlelerine ulaşan bir sanat projesinin mimarı. Sanat ile dünyayı ters düz edebileceğini düşünüyor ve bunu başarma yolunda azımsanmayacak bir noktaya gelmiş durumda. JR’ın “Inside Out” projesi, kağıt ve yapıştırıcının büyülü gücünü keşfetmesiyle başlıyor. Temas ettiği insanların hikayelerini anlatmak ve onları görünür kılmanın yarattığı büyük etkiyi deneyimledikçe, sanatın dönüştürücü gücünü de hepimize göstermiş oluyor JR. TED Prize konuşmasını aşağıdaki linkten izleyerek projenin detaylarını ve gelişimini ayrıntısıyla öğrenebilirsiniz. Bizim bu yazıda değinmek istediğimiz konu ise JR’ın sanat algısındaki yenilikçilik ve cesaret.